14.07.18

Galiņu jeb Priekūnu kapi Svētes pagastā
                                                 (Fotografēts 2018.gadā, Līgas Landsbergas foto)


Kārtējie kapi, kuri nonākuši privātīpašumā un ir aizlaisti, nekopti, aizauguši. Ko nozīmē privātīpašums?  Domājams, ka to, ka tas būtu jāuztur līmenī un jākopj. Un vai vispār kapiem būtu jābūt privātīpašumā? Vai būtu ētiski tur kaut ko būvēt vai sēt laukus? Tas nekas, ka tajos vairs nevienu neglabā. Vai kapiem tomēr nebūtu jābūt pieejamiem ikvienam? It īpaši, ja tie ir iezīmēti Latvijas kartē. Es parassti respektēju privātīpašuma zīmes, bet šis gadījums jau iet pāri saprāta robežām. Kāpēc gan es nevarētu apmeklēt kapus? Kāpēc es kapos nevarētu ieiet kaut vai pa taku un kāpēc man jālaužas cauri džungļiem, lai tajos ieietu?
1999.gada "Zemgaes ziņas" raksta: "Svētes pagastā sākti Galiņu kapu apkopšanas darbi. Šie kapi ir ļoti seni, un tajos neviens nav apbedīts nu jau 50 gadu. Agrāk kapus apkopa talku veidā. Diemžēl atsaucība nebija pietiekoša, tāpēc pagasta deputāti nolēma lūgt palīdzību pašvaldības uzņēmumam «Svēte», kas jau ir sācis sakopšanas darbus."
Un kur tad sakopšana izčākstējusi? Tagad tur pat vairs takas nav, lai ieietu. Bet gar kapu malu nobērti būvgruži. Izbrienot cauri kārtu kārtām saaugušiem krūmiem, kokiem un nezālēm, iekšpusē vēl samanāma galvenā eja un redzamas gan kapličas atliekas, gan vairākas kapa vietas, dažas pat ļoti labi saglabājušās. Vēl tagad var nomanīt, ka kapiem apkārt bijuši apstādīti ceriņkrūmi. Bet tagad – vieni vienīgi brikšņi. Privātīpašums, kā nekā!!!

Ko tad privātīpašnieks gatavojas iesākt ar kapiem? To taču vajadzētu zināt, ka kapu apbūvēšana, apstrādāšana, nolīdzināšana utt. nekad nevienam laimi nav nesusi! Vai labāk nebūtu mazliet attīrīt no pārlieku saaugušajiem krūmiem un kokiem, atbrīvot ieeju kapos, uzlikt kapu nosaukumu pie tiem un ļaut lai interesenti tos apmeklē?Adrese: Jelgavas novads, Svētes pagasts, Galiņu kapi