18.07.18

Šķibes pagastnams

                                        (Fotografēts 2018.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                       (no 1936.gada laikraksta)

10.11.1910 “Zemkopis” raksta: “Šķibenieki uzcēluši tik staltu pagastanamu, kāds gan nekur citur Kurzemē neatrodas. Apakšstāvā ir telpas pagasta valdes un tiesas vajadzībām, bet augšstāvā plaša zāle ar glītu skatuvi. Šo dižo namu iesvētīja 31. oktobrī. Uz iesvētīšanu ieradās Dobeles mācītājs, apriņķa priekšnieks, zemnieku lietu komisārs un vairāki ielūgti goda viesi. Saradās arī liels skaits viesu iz plašākas apkārtnes. Ar automobīli piebrauca Kurzemes gubernators vicegubernatora un kanclejas direktora pavadībā. Nams izmaksājis pāri par 15,000 rbļ., neieskaitot zāles ierīkojumu, kuru iegādāja vietejā dziedašanas beedrība.  Pēc kāda laika zālē notika goda mielasts, kuram bij tik liels dalībnieku skaits, ka pie klātajiem galdiem visas vietas bij aizņemtas. Pēc mielasta Rīgas mazā teātra aktieri veikli izrādīja «Mūsu senčus». Izrādē dabūjām pārliecināties, ka skatuve apgādāta glītām dekorācijām un skaistu priekškaru. Izrādei sekoja lieliski apmeklēta deja, bet «jautrība» ilga vēl tālu nākošā dienā.”
Padomju okupācijas laikā 50-60 os gados te iekārtota krievu pamatskola un pasts. Tagad ēka pamesta, lai gan vēl ir pamatīga un ar jumtu. Bet pagasts nav pat parūpējies tai vismaz logus, durvis aizsist, lai lietus, vēji, sniegs un demolētāji netiek iekšā. Pagalmā nezalēs ieaugušas pāris palīgēkas. Vai tiešām tāda kapitāla ēka ar lielu un senu vēsturi un labā vietā nevienu neinteresē? Kāds iemesls tādam nesaimnieciskumam? 

2022.gada rudenī ap ēku manāma rosība. Tā iežogota, logi aizvilkti ar plēvi,  apkārtne tiek attīrīta, dedzināti gruži. Vai tiešām ēka būs sagaidījusi saimniekus?
  

Adrese: Dobeles novads, Bērzes pagasts, Šķibe