24.03.24

Vērgales baznīcas krogs

 

                                              (Fotografēts 2024.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Krogus ēkā 18.gadsimta 80-os gados darbojās skola, kuras mācību ilgums bija tikai 3 nedēļas un kura bija domāta iesvētītajiem bērniem.  Bērni te varēja palikt arī pa nakti. Apmācību veica krodzinieks Raudīte, kurš baznīcā pildīja arī ērģelnieka pienākumus. Brīvajā laikā apmācāmie bērni palīdzēja krodziniekam dažādos darbos – mazgāja traukus, pildīja alu pudelēs u.c.

2008.gadā liepajniekiem.lv ir raksts par šo krogus ēku: “Vecais Baznīcas krogs Vērgalē sagumst ar katru gadu vairāk. Lai gan skaistā un pamatīgā ēka atrodas ērtā vietā pie pašas Grobiņas – Ventspils šosejas, tā stāv tukša un neizmantota. Kaut logos vēl aizvien gozējas uzraksts “Pārtikas preces”, Grobiņas Kooperatīvās biedrības veikals te nedarbojas jau vairāk nekā desmit gadu. Bet vecā kroga ēka aizvien vēl pieder Kooperatīvajai biedrībai. Logi vairākās vietās izsisti, durvis izlauztas, sienas nosēžas.

Vērgales Pagasta padomes priekšsēdētājs Jānis Vitrups vien noplāta rokas – pašvaldība neko nevar izdarīt, jo tai šis objekts nepieder. Taču žēl arī par to, ka iet postā skaista un vēsturiska ēka, kurā esot pat neliels manteļskurstenis. Sarunas ar Grobiņas Kooperatīvās biedrības valdes priekšsēdētāju Maigoni Almani notikušas, taču panākumiem tās nav vainagojušās. “Man katru gadu nākas viņam zvanīt, lai sakopj sava īpašuma apkārtni,” sacīja J.Vitrups.

Pagasta padomes priekšsēdētājs uzbur vīziju par viesu namu, ērtu ēstuvi, degvielas uzpildes staciju un automazgātavu šosejas malā. “Iedomājos, cilvēks izbrauc no putekļainā Ziemupes ceļa, piestāj nomazgāt auto un iedzert kafiju…” 0,7 hektārus lielais zemes gabals starp veco krogu un šoseju pieder pašvaldībai, taču esot plānots to izsolīt – pašvaldības funkciju pildīšanai tāds neesot nepieciešams, bet uzņēmīgs cilvēks varētu tur kaut ko izveidot.

Vismaz šogad nekas šajā objektā nav plānots, “Kurzemes Vārdu” informēja Grobiņas Kooperatīvās biedrības vadītājs M.Almanis. “Ja attīstīsies tūrisms, tad, jā, varbūt.” Tāpēc pagaidām vecā baznīcas kroga ēka vēl tāpat pastāvēšot. “Apkārtni mēs kopjam, vasarā zāli nopļaujam, negribam to nolaist pavisam,” viņš piebilda.  Līdz šim neviens arī neesot izteicis vēlmi šo objektu no Kooperatīvās biedrības iegādāties. Ja kādam tāda vēlme būtu, M.Almanis par to esot gatavs runāt.

Baznīcas krogs, kas atrodas blakus Vērgales baznīcai un kapiem, celts 17.gadsimta beigās, par šīs vietas pagātni pastāstīja Vērgales pamatskolas vēstures skolotāja un pagasta Novadpētniecības muzeja vadītāja Mirdza Sīpola. 18.gadsimta beigās tur notikušas arī iesvētāmo bērnu mācības, kur viņi apguvuši rakstīšanu, lasīšanu un Bībeles mācību. Bet brīvajā laikā iesvētāmie pie krodzinieka Raudītes lēja alu pudelēs. Starp abiem pasaules kariem tur bijis Patērētāju biedrības veikals, arī saieta nams. Arī padomju laikos ēkā bijis veikals. Pagājušā gadsimta 80.gados tur notikuši arī atjaunotās Vērgales draudzes dievkalpojumi. Kaut gan ēkai nav piešķirts kultūras pieminekļa statuss, tā ir vērtīga vēstures liecība, un, protams, būtu žēl, ja tā aizietu bojā.”

Adrese: Dienvidkurzemes novads, Vērgales pagasts, Vērgale (koordinātes - 56.698319, 21.198536 un apkārtne )