07.01.24

Ogres pasta ēka

 

                                                                    (1936.gada foto)                                                                      (Fotografēts 2023.gadā, V.S. foto)

1936.gada decembra “Pasta un telegrāfa vēstnesis” raksta: „Ogres pasta un telegrāfa kantora jaunā ēka celta pēc departamenta arhitekta D. Zariņa projekta no ķieģeļiem, 2 stāvi. Ēkas priekšā izveidoti apžogoti dārziņi. Apakšējā stāvā, ejot caur galvenām ieejas durvīm, pasta klienti nonāk starptelpā un tālāk vestibilā, no kura ir ieeja pasta operāciju zālē. Pa labi ir kanceleja un pastmeistara darba istaba, pa kreisi telefona sarunu vietu uzgaidāmā telpa, kur sienā iemūrēti 130 pasta skapīši un sarunu vietas 4 sarunu skapji. Tālāk nāk komutātoru telpa. Pasta operāciju zālē klientu nodalījums ir šķirts no dienesta nodalījuma ar barjeru. Dienesta nodalījumā paredzētas 5 darba vietas. Katrai darba vietai, zem barjeras virsas, ir skapītis ar divviru durvīm un sīku plauktu sadalījumu vajadzīgo dokumentu noveitošanai. Visās dienesta telpās parketa grīdas. Kancelejas istabā sienas nišā iebūvēts kancelejas skapis ar vairākiem plauktiem veidlapu novietošanai. Šķirošanas istabā izbūvēta vēl atsevišķa telpa maisu novietošanai. Pasta skapīšos sūtījumus iešķiro no šķirošanas istabas. Dienesta vajadzībām apakšējā stāvā vēl ir virtuve un atsevišķā telpā garderobe. Otrā stāvā dienesta vajadzībām ir 3 telpas: krosa, automāta statņu un akumulatoru istabas. Bez tam - tehniķim 2 istabu un pastmeistaram 4 istabu dzīvoklis. Pagraba telpā ir 3 nodalījumi saimniecības vajadzībām un 1 tehnisko materiālu novietošanai, tad vēl centrālās apkures katla un ogļu telpa. Ūdens piegādei katla telpā novietots elektrisks sūknis. Tā kā Ogres pilsētā nav izbūvēta kanālizācija, tad ēkas pagalmā izbūvētas akas netīrā ūdens filtrēšanai un novadīšanai. Pagalmā vēl būvē ēku sargam un malkas šķūnīšiem zem viena jumta. Sarga ēku pabeigs tikai nākamo pavasari, kad arī pagalmā izveidos pēc departamenta projekta puķu dārzu un nogruntēs dārza celiņus. Jaunā pasta ēka ir ļoti gaiša, silta un visas telpas ir plašas. Pasta ēku š. g. 28. novembrī iesvētīja un nodeva lietošanai. lesvētīšanas svinībās ieradās departamenta direktors H. Resnā kungs, tehniskās pārvaldes priekšnieks A. Oltes kungs, visi departamenta inspektori, arhitekts D. Zariņa kungs ar padotiem darbiniekiem, Valsts kontroles pārstāvis, pilsētas galva ar pārējām amatersonām u.c. lūgti viesi. Garīgo aktu izdarīja Ogres draudzes mācītājs. Pēc garīgā akta departamenta direktors sacīja uzrunu, ko noslēdzot visi nodziedāja valsts himnu. No departamenta direktora pastmeistars saņēma ēkas atslēgu. lesvētīšanas svinības noslēdzās ar kopmielastu Ogres kūrmājā. Sirsnīga pateicība visiem, kas veicinājuši šās staltās celtnes izveidošanu, jo labās un ērtās telpās arī darbs ritēs ar īstu darba mīlestību un prieku.”

2023.gada novembrī ogrenet.lv raksta: “Ogres pasta ēka būvēta Latvijas pirmās brīvvalsts perioda būvniecības ziedu laikos, 1936. gadā, un ir unikāla ar to, ka vairāk nekā 80 gadu saglabājusies kā autentisks objekts – praktiski nemainītā veidā. Šī ēka atzīta par vietējās nozīmes arhitektūras pieminekli. Savulaik šī ēka uzcelta tieši pasta nodaļas, telegrāfa un telefonu centrāles izvietošanai. Centrāles vairs nav. Drīz šajā ēkā vairs nebūs arī pasta, jo ēku, kur pasta pakalpojumi sniegti jau 87 gadus, plānots pārdot izsolē. Pirmajā stāvā bija pakalpojumu zāle, bet otrajā – pasta meistara un tehniķa dzīvoklis, pagrabā – saimniecības nodaļa. Ēkā tika pieslēgta centrālapkure, bet pagalmā uzcelta sarga māja. «Latvijas pasta» vadība atbildi uz jautājumu, kā pēc ēkas pārdošanas Ogrē plānots organizēt pasta pakalpojumus, piemēram, kur varēs nosūtīt ierakstītu vēstuli, nav sniegusi. Taču saskaņā ar izsoles nosacījumiem ēkas jaunajiem īpašniekiem vēl gadu būs jānodrošina telpas pasta pakalpojumu sniegšanai. Izsole notiks 24. novembrī. Izsolē piedāvātais īpašums sastāv no trīs ēkām – pasta ēkas 586,60 kvadrātmetru platībā, divstāvu kantora ēkas (560,30 kvadrātmetru), vienstāva ēkas (122,10 kvadrātmetru) un zemes (1799 kvadrātmetri). Izsoles sākumcena ir 213 000 eiro. 

Adrese: Ogre, Brīvības iela 38