24.10.22

Andrejsalas siļķu brāķis Rīgā

 

                                                       (Fotografēts 2022,gadā, V.S. foto)


2002.gada „Dienā“ aprakstītas ieceres par Andrejsalas izmantošanu. Tur cita starpā teikts, ka veco siļķu brāķi, kurā senāk šķiroja siļķes, iesaka pārbūvēt par naktsklubu un kazino, saglabājot tikai vēsturisko ēkas fasādi.

Saskaņā ar 19.gadsimta beigu instrukciju siļķu brāķī siļķes sašķiroja trijās šķirās: kroņa, brāķa un dubultbrāķa siļķēs. Šķirošana bija obligāta un ļoti stingra. Bojātās siļķes izgāza jūrā vai sajauca ar kaļķiem un izmantoja lauku mēslošanai.

Līdz 20. gadsimta 30-iem gadiem Andrejsalas dienvidrietumos līdzās siļķu brāķim atradās kuģīšu piestātne.

Izdevums „Jūrnieks“ 1935.gadā raksta par nelaimes gadījumu Siļķu brāķa tuvumā: „Š. g. 12. augustā pilsētas tvaikonis „K." no Balastdambja braucis uz Siļķu brāķa piestātni. Pie Siļķu brāķa atradies Vācijas preču tvaikonis „Anneliese", kura pakaļpusē, ārējos sānos uz pārliktā steliņa stāvējis matrozis Valters Tilsens un krāsojis kuģa korpusu. Tvaikoņa „K." kapteinis K. Birzgalis, tuvojoties piestātnei, bija ievērojis, ka no bagera „Ciklop", kas strādāja „Anneliese" priekšpusē, atgājis velkonis „Beta" ar piekrautu liellaivu. Tvaikonis „K." samazinājis gaitu, nogaidot, kamēr velkonis ar liellaivu iziet caur priekšu. Tā kā ceļam atbrīvojoties, kapt. Birzgalis nevarējis pilsētas kuģīti izgriezt no pie Siļķu brāķa gulošā tv. „Anneliese", tad devis dažus apgriezienus pilnā gaitā uz priekšu, caur ko kuģis strauji griezies virzienā pa kreisi un nokļuvis tvaikonim „Anneliese" tik tuvu, ka skāris matrozi, kas atradies uz steliņa un iekritis ūdenī. Matrozis Tilsens, tvaikonītim tuvojoties, nav paspējis nokļūt uz „Anneliese", jo nav bijušas izliktas faltrepes, caur ko nelaimīgā kārtā arī varēja notikt nelaime. Pilsētas tvaikoņa mašīnas nekavējoši apturētas, bet mēģinājumi glābt slīkstošo nav izdevušies. To atrada pēc stundas jau mirušu.“

Adrese: Rīga, Andrejostas iela 15, k-1 (koordinātes - 56.967057, 24.091980 )