15.05.20

Veides nams Ainažos (Veides pils)

                                                              (1920.gada foto)
                                                   (Fotografēts 2019.gadā, V.S. foto)

1902. gadā celtā Veides pils piederējusi Mārtiņam Veidem. Veides pils ir nozīmīgs Eiropas kultūras mantojums, koka arhitektūras piemineklis ar jumta izbūvēm un greznu fasāžu dekoratīvo apdari. Tas izmaksāja pāri par 60.000 rubļiem zeltā. Tagad nams krietni nobružājies un daudz zaudējis no kādreizēja spožuma.
Veides ģimenei kādreiz piederējuši vairāki kuģi un tā bijusi ļoti turīga. Otrā Pasaules kara laikā Juris Veide un visi viņa kuģi iet bojā. Jurim bija dēls un divas meitas. Dēls kļuva par arhitektu. Šobrīd dzīva ir tikai viena meita Vilma, kura apprecoties ieguva uzvārdu Pelēkzirne. Pašlaik Vilma dzīvo Austrālijā.
Veidēm piederējis vesels apbūves komplekss. Tagadējā Jūrskolas muzeja ēka ir bijusi kalpu māja. Netālu atradās klēts, kas netālu no muzeja atrodas arī tagad. Veides pils jeb "Milleri" bijusi dzīvojamā māja. Veidēm piederējuši arī citi īpašumi - 20. gadsimtā būvētā māja "Pitani" (Valdemāra iela 9) piederēja Voldemāram Veidem. 19. gadsimta beigās celtā ēka (Valdemāra iela 49) piederējusi kapteinim Miķelim Veidem. Mārtiņam Veidem piederējusi arī māja "Tamisti", kura atrodas Ainažu lauku teritorijā. Kad 1906. gadā soda ekspedīcija Ainažos nodedzināja skolu, tad M. Veide "Tamistos" atļāva darboties 4-gadīgajai pamatskolai. Vēlāk šajā mājā dzīvoja kapteiņa J. Veides meita. (www.skatkartes.lv , 2017)

Adrese: Ainaži, Valdemāra iela 45

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Piezīme. Tikai šī emuāra dalībnieks var publicēt komentārus.