28.02.20

Piemineklis Tālavas valsts ķēniņam Tālivaldim Trikātā

                                        (Fotografēts 2020.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Tālivalža piemineklis veidots, pateicoties trim ievērojamiem vīriem – Andrim Vārpam (tēlniekam), Jānim Lejiņam (rakstniekam) un Rihardam Circenim (mecenātam, lauksaimniekam). Piemineklis atklāts 2011. gada 15. septembrī Trikātas centrā – pretim Saieta namam un ir vienīgais piemineklis Latvijā, veltīts senlatviešu valdniekam.
2,4 metrus augstajā piemineklī atveidots krēslā sēdošs valdnieks ar likteņputnu – vanagu uz pleca. Pieminekļa pakāji rotā uzraksts “Ķēniņš Tālivaldis”. Pieminekļa figūras granītakmens vests no Gulbenes puses, kas bijusi Tālavas valdījumā, bet pamatakmens, kurā kalti vārdi, ir tepat – no Trikātas zemes.
Tālivaldis jeb Talibalds no Tālavas bija Tālavas latgaļu valdnieks ar rezidenci Beverīnas pilskalnā (Talibaldus de Beverin), vēlāk Trikātas novada vecākais (senior Tricatuae). Livonijas krusta karu laikā kopā ar saviem dēliem kā Livonijas bīskapa Alberta vasalis karoja gan pret igauņiem, gan pret Tālavā iebrukušajiem lietuviešiem. Jau 1211. gadā viņš bija spiests pārcelties uz Trikātu, kur kļuva par novada vecāko. 1213. gadā Tālivaldi kā uzticamu krustnešu sabiedroto sagūstīja lietuvieši un mēģināja aizvest gūstā uz Lietuvu. 1215. gadā viņu nogalināja igauņu sirotāji.

Adrese: Beverīnas novads, Trikātas pagasts, Trikāta