08.01.20

Iģenes baznīca

                                                             (2013.gada foto)

Iģenes muižas īpašnieks 1757. gadā licis uzcelt koka guļbūves baznīcu netālu no vecās, sabrukušās Vecodres baznīcas. Un interesanti, ka, ja paskatīsieties uz altārgleznu, labajā pusē aiz svečturiem apustuļa pamatnē ir gada skaitlis 1752. Ja jūs paietu tuvāk, redzētu, ka zem tā ir vēl viens gadskaitlis 1699. Tas nozīmē, ka iekārtas – kancele, altāris, soli – ir vecākas par pašu baznīcu! Tātad jaunajā baznīcā tās ieliktas no Vecodres baznīcas.
"Mums nekad nav bijusi elektrība un, domāju, nekad dzīvē arī nebūs, kamēr vien šī baznīca pastāvēs," draudzes padomes locekle G.Pence smejas. Draudze gan esot savu reizi vērsusies Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā ar lūgumu atļaut ierīkot elektrību, kas dotu iespēju arī baznīcu apkurināt. "Bet vienīgais, ko inspekcija atļāva, – sakristejā pārmūrēt mazo krāsniņu, kuras skurstenim jau cauri varēja redzēt, tāpēc dūmi nāca atpakaļ. Bet elektrību – oi, nē! Veca koka ēka, un runa ir arī par tās drošību. Tomēr mēs esam sadzīvojuši ar to, ka mums nav elektrības, un mēs pat lepojamies ar to, ka tās nav!"
Iģenes baznīca ievērojama arī ar to, ka tā iemūžināta gan daudzsēriju filmā Likteņa līdumnieki, gan latviešu pilnmetrāžas spēlfilmā Vogelfrei. Vēlme piedzīvot ko pārlaicīgu ik gadu Ziemassvētkos šo nekurienes vidū esošo dievnamu piepilda ar cilvēkiem, bet ikdienā baznīcēnu ir maz. (no kurzemnieks.lv)
1980.gadā iznākušajā grāmatas “Okupētās Latvijas dienas grāmata” 2.daļā autors Žanis Skudra raksta: “Nonāku pie vecās Iģenes koka baznīciņas. Lielajā mūra ēkā vecie saimnieki, ar kuriem jau pirms kādiem gadiem biju iepazinies, vairs te nedzīvo - viņi uzcēluši māju Vandzenes centrā. Bet šeit pie jaunās saimnieces atbraukusi ciemos kāda ģimene no Talsiem. Saimniecei ir baznīcas atslēgas, un ejam visi apskatīt baznīciņu, kas 1957.gadā nosvinēja 200 gadu jubileju, uz kuru kopā ar vairākiem mācītājiem bija ieradies pats arhibīskaps Turss. lekšpusē viss šaurs, augšā pie ērģelēm pieputējis. Saimniece stāsta, ka pēdējā dievkalpojumā bijušas trīs sievietes, bet reizēm sanākot kādas piecas sešas. Mācītājs reizi mēnesi braucot no Talsiem. Biju iedomājies, ka šī bazniciņa padota iznīkšanai, bet redzu, ka ziemeļu pusē pie jumta pieslietas kāpnes, kur no jumta dakstiņiem tīrīta sūna, paspārnē, kur cauri jumtam tecējis ūdens un dažas vietas sapuvušas, uzlikti dēļu ielāpi. Ap dievnamu aug vecas liepas, bet uz kāda nolauzta bērza stumbra stārķu ligzdā svēteļu ģimeni neredzu - varbūt jau sen tie te vairs nedzīvo.”
  
Adrese: Talsu novads, Vandzenes pagasts