04.06.19

Paraugstunda vandālismā Bruknas un Mežotnes izpratnē un izpildījumā

Paraugstunda vēsturē ir notikusi! Mežotnes pagasta Garozas muižas mūri ir nojaukti. SLEPENI!!! Ne tad, kad bija izsludināta 2017.gada talka, bet dienu iepriekš. Varbūt teiksiet, ka pils pati sagāzās? Nu citas pašvaldības un privātpersonas varēs mācīties no šo cilvēku pulciņa, kam nekas nav svēts – priestera Andreja Mediņa un Mežotnes pašvaldības darboņiem.  Nu laikam viss aizies kā pa diedziņu arī citās pašvaldībās – ja jau vieni var jaukt un demolēt, tad kāpēc citi nevar un Latvijas zeme paliks tukša no vēstures liecībām. Žēl, ka Latvijā valda tukši, sekli cilvēki, bez jebkādas izpratnes par kultūru un vēsturi. Kā āži par dārzniekiem! Kā man rakstīja no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, tad Mežotnes pašvaldība pirms 25 gadiem esot cīnījusies, lai iekļautu Garozas pili aizsargājamo objektu sarakstā, bet samērā nesen cīnījusies, lai to no saraksta izņem. Vieglāk, acīmredzot, ir neko nedarīt, nerūpēties par sava novada vēstures pieminekļiem.Tāpat Mežotnes pašvaldība pirms laika izteica vēlmi sakopt baronu kapus Kranču kapsētā. Vai tas ir izdarīts? Šaubos. Drīzāk to varēja talkā izdarīt - kopt n nevis postīt.

Saprotu arī to, ka cilvēks, kurš ir negodīgs sīkās lietās (es lūdzu neizmantot manis fotografēto Garozas pils fotogrāfiju pie raksta par viņa paredzēto vandālismu, bet tas netika ņemts vērā, man pat netikta lūgta atļauja to izmantot, kā to dara citi), tas ir negodīgs arī lielos darbos. Un te nu tas pierādās – Andrejs Mediņš pili nojauc pa kluso, lai uzbūvētu savā muižā šķūni. Nav jau pirmā reize, kad jāsaskaras ar negodprātīgiem, zaglīgiem un viltīgiem svētajiem tēviem, kuriem patiesībā svēts nav nekas. Kas būs nākamais noskatītais objekts postīšanai? Bērzmuiža? Bornsminde? Kaucminde? Varbūt Bauskas pils nerestaurētais gals?

Varu pateikt tikai vienu – Mediņ, svētību tādā vandālisma ceļā iegūtie ķieģeļi jums nenesīs. Es pat novēlu – kaut tie kopā neturētos, kaut barons “parūpētos” par tiem, kas izposta viņa lolojumu.

Izbrīnīts ir arī Lietuvas vēsturnieks Tomas Baranauskas, kurš devās 2017.gada jūlijā pētīt Garozas kaujas vietas un negaidīti atklāja notikušo vandālismu - vēsturiskās muižas ēkas nojaukšanu. Par to ir tapis viņa raksts alkas.lt - http://alkas.lt/2017/08/01/t-baranauskas-garuozos-musio-laukuose-barbariskai-naikinamos-istorijos-pedsakai/ . Tātad šis vandalisma akts ir kļuvis zināms arī starptautiskā mērogā. Mediņ, vai kauns joprojām nav?