09.06.19

Alūksnes Jaunā pils (Das Neue Schloss von Marienburg)

                                             (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                        (Fotografēts 2014.gadā, V.S. foto)
 

                                                         (Fotografēts 2018.gadā, Ivetas Ščerbačas foto)

 
Tā celta Tjūdoru neogotikas stilā no 1860. līdz 1864.gadam pēc barona Aleksandra fon Fītinghofa pasūtījuma. Alūksnes Jaunā pils ir viens no ievērojamākajiem vēlās Tjūdoru neogotikas arhitektūras pieminekļiem Latvijā. Būvdarbus vadījis Prūsijas arhitekts Polinauss. Galvenā fasāde ar izvirzītu, poligonālo zāles apjomu orientēta uz ziemeļiem, pret parka terasi, ar plašu skatu uz Alūksnes ezeru. Aiz pils atradās ledus pagrabs, bet apaļo tornīti izmantoja pils dārznieks rīku glabāšanai. Pēdējais jaunās pils barons bija Arnolds fon Fītinghofs, kas 1918.gadā devās uz Vāciju, paņemot līdzi arī daļu no pils interjera. Pils ēkas kreisajā stūrī zem torņa redzams Fītinghofu dzimtas ģerbonis. Pirmās Latvijas Brīvvalsts laikā šeit mitinājies 7.Siguldas kājnieku pulks. Šobrīd pilī atrodas Alūksnes muzejs un Dabas muzejs. 
Pils parkā mūsdienās izvietotās kolonnas tur nav oriģināli atradušās. Tās ir norautas no Gaujienas Vulfu kapličas un tur novietotas 1967.gadā ar Izpildkomitejas lēmumu. Pie viena kapličai toreiz tika norauts arī kupols. Tā kā – postīja ne tikai marodieri, kolhozi un laika zobs, tas ticis darīts pilnīgi oficiāli. Bija tādi laiki…

Gabaliņu tālāk atrodas par Palmu māju dēvētā bijusī Alūksnes pils oranžērija, kurā kādreiz audzētas palmas. Tā celta 18.gs. beigās un tajā baroka stils apvienojas ar klasicismu. Sākotnēji palmu mājai bija iestiklots jumts un stikla priekšsienas ar garā rindā izkārtotiem logiem. Centrālās daļas telpas grezno bagātīgs dekors klasicisma stilā. Apakšējā stāva zālei ir balkons. 20.gs. sākumā muižas īpašnieks izpārdevis oranžērijā esošos mākslas darbus un sānu spārnos ierīkojis dzīvokli kučierim. Stikla jumta vietā izbūvēts skārda jumta segums un uzceltas mūra sienas. 1933.gadā māja pārvērsta par eļļas spiestuvi, bet 1941.gadā šeit ierīkota koncentrācijas nometne.

Vēlāk palmu mājā izvietots Alūksnes autobusu parks. Šobrīd palmu māja ir privātīpašums.


Adrese: Alūksne, Pils iela 74