08.06.19

Allažu muiža (Allažmuiža, Allasch) Siguldas novadā
                                        (Fotografēts 2019.gadā, Līgas Landsbergas foto)
                          
                                                 (Allažu muiža tās sākotnējā izskatā)
                                                     (Allažu muiža pēc 1905.gada)
                                  (Bokslafa uzceltā otrā Allažu muižas pils, kad pirmo 1905.gadā nodedzināja)


Agrāk Allaži bijis nozīmīgs manufaktūras centrs. Te atradusies jēlādas apstrādes manufaktūra, vara rūpnīca, cukurfabrika un stikla rūpnīca, kurā ražojas arī tumši zaļas stikla pudeles.

Allažu muižas pili Tjūdoru gotikas stilā projektējis Rīgas arhitekts J.F.Baumanis. Allažu muižas pēdējie īpašnieki bija baroni Blankenhāgeni. 1905.gadā muiža tika nodedzināta. Muižas īpašnieks pēc tam apmeties Allažu Mežmuižā, kura mūsdienās vairs nav skatāma, jo kolhozu laikos pārbūvēta par standarta vairākdzīvokļu dzīvojamo ēku. Arhitekts Bokslafs nodedzināto Allažmuižas pili atjaunoja ap 1911.gadu. Faktiski var teikt, ka to uzcēla no jauna. Tā kā Allažu pagasts ļoti cieta Pirmā pasaules kara laikā, jo cauri pagasta teritorijai 4 km garumā gāja frontes līnija, jaunā muižas pils pilnībā tika sagrauta. No kādreizējās Allažmuižas saglabājušās tikai ūdens dzirnavas un Allažmuižas parks, kurā ir piemiņas vieta Otrā pasaules karā kritušajiem vācu karavīriem.

Allažu muižā no 1823.-1905.gadam tika ražots leģendārais “Allažu ķimelis", kura īsto recepti zinājis tikai pats barons Otto fon Blankenhāgens. Spirts esot vests no Sējas un Mores brūžiem, cukurs no Rīgas, bet ķimenes kaltētas Cēskalna rijas krāsnīs. Šis īpašais dzēriens bijis plaši pazīstams un iecienīts pat Britu karaļnamā.

Adrese:  Siguldas novads, Allažu pagasts, Allažmuiža