01.05.19

Mākoņkalna viduslaiku pils (Padebešu kalna pils, Volkenburgas pils, Wolbenborch, Wolkenburg, Wolchenburg, Wolkinburg)                                      (Fotografēts 2019.gadā, Līgas Landsbergas foto)
                                                     (Foto no wikipedia.org)

Netālu no Rāznas ezera atrodas Mākoņkalns, saukts arī par Padebešu kalnu. Ap 1250. gadu Livonijas ordenis šī kalna virsotnē uzcēla vienu no pirmajiem nocietinājumiem Latgalē – Padebešu kalna (Mākoņkalna, Volkenburgas) viduslaiku pili. Padebešu kalna pils bijusi ordeņa komturejas pils. Pils bijusi četrstūra formā celta koka guļbūve ar priekšpili un tai apkārt no laukakmeņiem veidots nocietinājums. Pils savu militāro nozīmi zaudēja 13. gadsimta pēdējos gados, kad par komturejas centru kļuva 1277. gadā celtā Dinaburgas pils. Tomēr pils bijusi apdzīvota vēl 14. gadsimta vidū.
Šobrīd bijušās pils ziemeļrietumu malā ir saglabājies gandrīz desmit metrus garš un četrus līdz sešus metrus augsts mūris, kas celts galvenokārt no laukakmeņiem un vietām arī no ķieģeļiem. Padebešu kalna viduslaiku pils ar Kultūras Ministrijas rīkojumu apstiprināta par Valsts nozīmes arheoloģijas pieminekli.

Adrese: Rēzeknes novads, Mākoņkalna pagasts, Mākoņkalns