18.10.18

Piemineklis Ziemassvētku kauju piemiņai Džūkstē                                      (Fotografēts 2018.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Piemineklis Ziemassvētku kauju piemiņai Džūkstē veltīts 1944. gada Ziemassvētku kaujās kritušajiem latviešu leģiona 19. divīzijas cīnītājiem. Pieminekļa autors ir tēlnieks I.Dobičins, arhitekte R.Dobičina.
Pirmoreiz piemineklis  atklāts 1990. gadā, un tajā pašā gadā pēc mēneša vandāliski uzspridzināts. 1991.gadā, saglabājot vecā atliekas, autori to atkal uzstādīja no jauna.
“Jelgavas ziņotājs” 07.12.1990. raksta: “Tukuma rajona Džūkstes iedzīvotājus naktī no 4. uz 5. decembri pamodināja sprādzienu dārdi. No rīta tika noskaidrots, ka nezināmas personas pusdivos naktī uzspridzinājušas pieminekli latviešu leģionāriem, kurš tika uzstādīts šā gada 11. novembrī. ... Šajā zemes laukumiņā, kur vien roc, cilvēku kauli. Šeit, Kurzemes katla sirdī, 1944.—1945. gadā bojā gāja simtiem latviešu, kuri bija iestājušies vai arī bijuši spiesti dienēt leģionāros. Pēckara periodā par viņiem Latvijā nerunāja, nepieminēja, it kā tie nebūtu bijuši cilvēki, kas miruši Kurzemes katlā. Tikai pēdējos divus trīs gadus, atklājot vēsturisko patiesību, apjaušam dzīvības vispārcilvēcisko vērtību, nepieciešamību glabāt piemiņā katru. Pie agrāk nezināmiem kapiem, kuros otrajā pasaules karā apglabāti latviešu un vācu karavīri, kā no zemes izauguši balti krusti. Viens no pirmajiem tika uzstādīts Džūkstē, ciemata centrā. Tad arī radās ideja iemūžināt latviešu leģionāru piemiņu akmens monumentā. Visi kopā savāca piemineklim naudu. Iniciatore - Latvijas Tautas frontes Džūkstes grupa. Palīdzēja arī saimniecības administrācija. 11.novembrī, Lāčplēša dienā, pa Džūkstes galveno ielu devās gājiens, notika latviešu leģionāriem veltītā pieminekļa atklāšana.  Tie bija svētki. Tiem, kas izbriduši kara pekli un pēckara gados bijuši spiesti klusēt, tā bija piemiņa par uz mūžu Džūkstes zemē palikušajiem Latvijas dēliem. Pār viņiem noliecās Dzimtenes karogs, skanēja mūzika, viņiem bija atnesti ziedi.  Sprādzienu izmētātie apvītušie ziedi tepat vien guļ, apkārt mētājas akmens šķembas. Kā liecina apkārtējo māju iedzīvotāji, naktī bijuši trīs spēcīgi sprādzieni, cits pēc cita. Nozieguma pēdas skaidri redzamas - degauklas atliekas, sarkana krāsa uz postamenta, divi paštaisīti plakāti, uz kuriem kroplīgā latviešu valodā uzrakstīts: “Fašismu nē”. Kas ir spējīgs uz šādu noziegumu? Var iedomāties dažādas versijas, skaidrības pagaidām nav. Jo vairāk tāpēc, ka 5. decembrī uz notikuma vietu izsauktie Tukuma milicijas un prokuratūras darbinieki vēl nebija ieradušies. ledzīvotāji mēģināja norobežot šo vietu, diemžēl ziņkārīgie to neņēma vērā. Un nav jābrīnās, ja kompetentiem orgāniem atliks vien rokas noplātīt. Mīļie cilvēki! Kādā gadsimtā mēs dzīvojam! Miera laikā pār cilvēku kapiem skan sprādzieni. Vai tiešām tas var palikt nesodīts? Kāds taču gatavoja šo akciju. Kur var dabūt sprāgstvielas, degauklu? Un visbeidzot: kur ir garantija, ka kaut kas līdzīgs neatkārtosies?

Р. S. Kā kļuvis zināms, Latvijā naktī no 4. uz 5. decembri apmēram vienā un tajā pašā laikā izdarīti vēl trīs līdzīgi noziegmi. Šāda organizēta akcija neviļus izraisa asociāciju ar PSRS aizsardzības ministra Ježova uzstāšanos PSRS prezidenta vārdā. Tajā izskanēja aicinājums nepieļaut padomju pieminekļu demontāžu un iznīcināt «fašistiskos» pieminekļus.”

Adrese: Tukuma novads, Džūkstes pagasts, Džūkste, parks