11.09.17

Raiņa vasarnīca Jūrmalā Salacas ielā 4
                                           (Fotografēts 2017.gadā, Līgas Landsbergas foto)


«Pēperkoku namiņš», tā 29 gadus vecais «Dienas lapas» redaktors dēvēja vasarnīcu Pumpuros, ko noīrēja, lai tālāk no ļaužu acīm satiktos ar precēto mīļoto. Viņi bija iepazinušies pavisam nesen. Tas notika 1894.gada vasarā, un slepenos mīlniekus sauca par Raini un Aspaziju. Šobrīd miniatūrā vasarnīca Pumpuros Salacas ielā 4, kur uzplauka latviešu dižāko dzejnieku mīlas jūtas, ir sašķiebusies un pamesta novārtā. Jūrmalas dome, kurai pieder ēka, sola nākamgad budžetā paredzēt naudu vasarnīcas saglabāšanai un rast tai radošu izmantojumu.
Mazā starp kāpu un blakus īpašumu iespiestā vasarnīca (2017.gadā) atrodas nožēlojamā stāvoklī. Zaļganā krāsa nolupusi, jumts apsūnojis, pie sliekšņa pērno lapu kaudze, priekšā žogs. Par to, ka te reiz uzturējies Rainis, liecina vien pelēka padomju okupācijas gados piestiprināta plāksnīte ar gadskaitļiem 1894.-1895.
Vēsturiskā ēka kontrastē ar apšaubāmas estētiskās kvalitātes privātmājām, kas pilnībā izmainījušas Jūrmalai reiz raksturīgos, smalki elegantos vaibstus.

Raiņa vasarnīca pašlaik pieder Jūrmalas pašvaldībai, kas līdz šim interesi par ēku nav izrādījusi.
Jūrmalas domes Kultūras nodaļas vadītāja Agnese Miltiņa atklāja, ka kopīgi ar Latvijas Kultūras akadēmijas studentiem tiks meklēts veids, kā ēku atdzīvināt un radoši apdzīvot. Situāciju apgrūtina tas, ka ēka ir ļoti maza, nav apkurināma un faktiski ir iespiesta starp kāpu un blakus īpašumiem. Ēkai nav arhitektoniskas vērtības.
Rainis vasarnīcu noīrēja pēc tam, kad janvārī bija iepazinies ar Aspaziju, kura tolaik vēl nebija šķīrusies no pirmā vīra. «Skaidri zināms, ka viņš te pavadīja vismaz vienu vasaru,» skaidro Raiņa un Aspazijas vasarnīcas Majoros galvenā speciāliste Astrīda Cīrule. Tolaik starp jaunajiem cilvēkiem uzplauka mīlestība. Vasarnīca saistīta ar abu pirmo mīlestības vasaru un skaistākajiem dzīves mirkļiem. Vēlāk Aspazija no Nītaures rakstīja, ka domās redz mājiņu ar puķainiem aizkariem verandā. Atrodoties trimdā Slobodskā, Raiņa vissirsnīgākās atmiņas par Latviju bija saistītas tieši ar «pēperkoku (piparkūku) namiņu».
Dzīves gaitā dzejnieki ne reizi vien kavējās sirsnīgās atmiņās pie vasarnīcas, kur pavadīja dzīves romantiskākos brīžus.
Kad 20.gs. 20. gados pāris grasījās pirkt vasarnīcu Jūrmalā, Rainis nopietni apsvēra ideju pirkt miniatūro mājiņu, un rakstīja: ««Pēperkoku namiņš» nav dabonams».
«Ko viņi būtu darījuši mikroskopiskajā mājiņā, kurā pat virtuves nebija, tikai niša plītiņai? Skaidrs, ka viņi gribēja atgriezties tā laika sajūtās,» saka Cīrule. Pirms vairākiem gadiem vasarnīcu īrēja aktiera Ulda Pūcīša ģimene. Cīrule skaidro, ka nelielā izmēra dēļ ir bijis grūti saprast, kāda kultūras funkcija varētu būt objektam. Tomēr viņa cer, ka interesants risinājums tiks atrasts. (no tvnet.lv)
2020.gada 26.februārī tiek paziņots, ka namiņš pārdots izsolē.  Izsolē bija pieteikušies divi pretendenti un īpašums Salacas ielā 4k-1 pārdots privātpersonai par 49 839 eiro. Objekta sākumcena bija 38 935 eiro, bet izsoles solis - 2726 eiro. Izsoles rezultāti vēl jāapstiprina Jūrmalas pilsētas domei, kura sanāks uz sēdi 19.martā. Savukārt septiņu dienu laikā pēc domes lēmuma pieņemšanas uzvarētāju aicinās slēgt objekta pirkuma līgumu, kas tam būs jāparaksta trīsdesmit dienu laikā. Namiņš ir jāsaglabā vēsturiskajā veidolā. Pašvaldībā uzsver, ka gan domes lēmumā, gan izsoles noteikumos jau pirms Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) lēmuma par kultūras pieminekļa statusa piešķiršanas dome bija noteikusi, ka namiņu aizliegts nojaukt un jaunajam īpašniekam objekts jāsaglabā un jāatjauno.
  

Adrese: Jūrmala, Salacas iela 4