30.05.25

Liepāja, Edvarda Smita villa

 


                                                          (Fotografēts 2023.gadā, V.S. foto)

 

Viena no krāšņākajām vasarnīcu kvartāla jūgendstila ēkām ir villa Liepu ielā 27, kura dēvēta sava pirmā īpašnieka vārdā – Edvarda Smita villa. Ēkas projektu izstrādājis Berlīnes arhitekts Gustavs Jēnike, savukārt būvdarbus vadījis Liepājas arhitekts Maksis Teodors Berči.

Ēkas projekts apstiprināts 1913.gada 9.septembrī Liepājas pilsētas būvkomisijā, un tās pirmais īpašnieks un iedzīvotājs bija Edvards Smits ar ģimeni. Liepājas namīpašnieku sarakstā minēts, ka Smits savu īpašumu saglabājis vismaz līdz 1930.gada vidum. Savukārt 1938.gadā kā ēkas īpašnieks minēts E. Epsteins.

Zemesgrāmatā pieejamā informācija vēsta, ka 1994.gadā ēka denacionalizēta ārzemēs dzīvojošajiem Maksimam Ratgauzam, Arkādijam Ratgauzam un Annai Ratgauzai. Arī vēlāk ēka piederējusi Ratgauzu ģimenei. Savukārt 2010.gadā testamenta ceļā par ēkas īpašniekiem kļuvuši Maksims Novaks un Olga Novaka, kas dzīvo Krievijā.

Kad nams tika projektēts un celts, tā funkcija bija kalpot par dzīvojamo namu vienai ģimenei. Mūsdienās ēka pildīja pavisam pretēju funkciju – tā bija sabiedriska ēka, kurā atradās Krievijas Federācijas ģenerālkonsulāts.  2022.gadā gadā Krievijas konsulāts Liepājā tika slēgts, bet 2023.gadā ēka izlikta pārdošanā par gandrīz 2 miljoniem eiro.

Grāmatā "Jūgendstila Liepāja" arhitekts Jānis Krastiņš raksta: "Izteiksmīgākās jūgendstila laika villas atrodas Liepu un Dzintaru ielā. Starp citām ēkām ar samērā iespaidīgiem izmēriem un ekspresīvu apjomu kārtojumu izceļas tieši Edvarda Smita villa. Arhitektūras raksturs ēkai ir visai tuvs Vācijā populārajam "dzimtenes stilam", kas bija savdabīga vācu jūgendstila nacionāli romantiskā ievirze. Parasti šīs stilistikas celtnēm ir samērā stāvi, sarkaniem dakstiņiem iesegti jumti un pildrežģa konstrukcijā veidotas ārsienas. Viss tas līdz ar ekspresīviem zelmeņiem, erkeriem, lodžijām un dinamisku ailu kārtojumu redzams arī Smita villas fasādē. Ēkā ir neparasti plašas telpas un visas labierīcības, tostarp siltā ūdens apgāde, kas tajos laikos bija retums. Pirmajā stāvā ap lielu, gaišu priekštelpu saulainajā dienvidu pusē izkārtotas galvenās reprezentācijas telpas – kabinets, gandrīz 40 kvadrātmetru liela dzīvojamā istaba un ēdamzāle. Pretējā pusē tai atrodas kāpnes, garderobe, tualete, virtuve un citas palīgtelpas. Dzīvojamo istabu ar ēdamzāli savieno sienā iebīdāmas durvis. Otrajā stāvā guļamistabai piekļaujas brokastu telpa un biljarda zāle, kā arī dažādas telpas, kur uzņemt viesus."

Šis nams piesaista ne tikai ar savu sārto fasādes krāsojumu, izvirzītajiem balkoniem, kuru jumtiņus balsta kolonnas, bet arī ar zeltītajiem dekoratīvajiem rotājumiem. Ieejas vārtus rotā stabi ar tipiskā jūgendstila grafikā izveidotu ēkas adreses skaitli.

 

Adrese: Liepāja, Liepu iela 27