26.11.23

Sāvienas muiža (Sawensee)

 

                                                                     (1866.gads)

                                                                                 (Kaut kad senāk ...) 
                                               (1940.gads, kad pilī bija pienotava un tautas nams)

                                                                                   (2010.gada foto)
 
                                                                    (2018.gada foto)
                                                                      (Fotografēts 2021.gadā, V.S. foto)                                                 (Fotografēts 2023.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                                   (Muižas shēma)

No 1660.gada muiža piederējusi baronu fon Helmersonu dzimtai. Pils bijusi trīsdaļīga. 1905.gadā tā nodedzināta un pēc tam atjaunotas tikai divas trešdaļas. Bijis arī ziemas dārzs. Barons aizrāvies ar retu augu kolekcionēšanu. Līdz pat mūsdienām saglabājušās vēl 15 eksotisku koku un krūmu sugas (tikai žēl, ka viss saaudzis kā džungļos). Barons pats arī veidojis trīs muižas liepu alejas. Muižai apkārtnē bijušas arī 4 lopu muižiņas.

Muižas pils sākotnējais efektīgais veidols redzams tikai Stefenhāgena 19.gadsimta 60-to gadu zīmējumā. Dabā tā diemžēl pārcietusi ievērojamas pābūves – pārveidotas proporcijas, nomainīti jumti. Latvijas brīvvalsts laikā te bijusi koppienotava, vēlāk izbūvēta Tautas nama vajadzībām. Kādā citā muižas ēkā atradusies pagasta valde un pasts ar telegrāfu.

Muižas kompleksa ēkas – magazīna, stallis, pīļu namiņš pie dīķa, pārvaldnieka māja, ratnīca, lopbarības šķūnis, brūzis un alusdarītava ezermalā, rija (tagad nojaukta).

Mūsdienās, ja aizbrauksiet uz Sāvienu vasarā, pili neredzēsiet. Tā ir ieaugusi tā, ka pat tornis nav redzams, kur nu vēl kāds sienu fragments. Pārējās ēkas ir redzamas arī vasarā, bet to stāvoklis ir kritisks.

Baronu kapi - tur ir trīs apbedījumi. Barons Pēteris fon Helmersons kapus iekārtojis ar domu, ka pats tur atdusēsies. Bet 1905.gadā viņš aizbrauca uz ārzemēm un atpakaļ neatgriezās. Kapos apbedīts muižas pārvaldnieks un daži citi muižas iemītnieki. 

Adrese:Madonas novads, Ļaudonas pagasts, Sāviena (koordinātes - 56.669282, 26.101346un apkārtne)