25.11.23

Rīga, Fon Stricka villa un alus darītava

 

                                                            (Fon Stricka villa senāk)

                                                    (Fon Stricka villa 2022.gadā, V.S. foto)

                                                      (Fon Stricka alus darītavas korpusi 2022.gadā, V.S. foto)

1854. gadā dibināto alus darītavu 1868. gadā pārņēma K. Strickis. Alus ražošana tika pārtraukta 1914. gadā, pēc tam uzņēmums izmantots vīnu un citu alkoholisko dzērienu ražošanai. Dzelteno ķieģeļu ražošanas un noliktavu ēkas izvietotas gar Aristīda Briāna un Palīdzības ielām, bet īpašnieka K.Stricka savrupmāja un pārvaldes ēka - Aristīda Briāna ielā 9.

Fon Stricka villa būvēta pēc arhitekta K. J. Felsko projekta kā blakus esošās alusdarītavas īpašnieka Karla Kristofa fon Stricka savrupnams. 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā Stricka alusdarītava bija otra lielākā Baltijā. Sākotnēji tika uzbūvēta administratīvā ēka, bet vēlāk pasūtīts arī dzīvojamais nams. 1891. gadā jaunuzcelto savrupnamu un fabrikas administrācijas ēku savienoja ar mūra žogu un grezni dekorētiem vārtiem, ko rotāja tirgotāju patrona Merkura tēls. Starp dzīvojamo māju un pārējām fabrikas ēkām atradās labi iekopts dārzs, kura vidū bija izveidota strūklaka. 1901. gadā fabrikā ražoja 12 dažādu veidu alu un iesala dzērienu, un tajā strādāja ap 150 cilvēku.

Pirmā pasaules kara laikā alus darītavas iekārtas tika aizvestas uz Krieviju, pēc kara fabrikā ražoja vīnu un citus alkoholiskos dzērienus, bet īpašnieka namā darbojās Annas Ašmanes mūzikas un ritmiskās vingrošanas skola, vēlāk Latvijas Jauno sieviešu kristīgās savienības skolnieču internāts-pansija, vācu ziņu aģentūras Ullstein-Nachrichtendienst pārstāvniecība un Rumānijas Karalistes sūtniecība. Pirms vācbaltiešu repatriācijas K. K. Stricka dēls 1939. gadā zemesgabalu pārdeva a/s "Latvijas kredītbanka".

Padomju okupācijas laikā bijušā dārza vietā Palīdzības ielas stūrī 1958. gadā ierīkoja skvēru, bet ēkās no 1950. līdz 1995. gadam darbojās Civilās aviācijas 85. eksperimentālā rūpnīca un Valsts autoinspekcija.

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas līdz 2000. gadam ēkā bija Baltijas Drošības skolas mācību centrs, vēlāk ēka netika izmantota. Kopš 2009. gada bijušās fabrikas telpās ierīkots biznesa centrs "Valdemāra Pasāža".

Pēc daļējas atjaunošanas 2015. gada vasarā fon Stricka villā tiek rīkoti dažādi kultūras pasākumi.

Adrese: Rīga, Aristīda Briāna iela 9, Palīdzības iela