27.02.21

Meitenes dzelzceļa stacija

 

                                                      (Fotografēts 2020.gadā, V.S. foto)
                                                               (1930-to gadu foto)
                                                                 (1920-to gadu foto)

Stacija nosaukumu ieguvusi no Elejas muižas Meitu kroga, kas šajā vietā atradies pirms Pirmā pasaules kara. Pēc dzelzceļa līnijas Jelgava—Šauļi—Tilzīte un tās atzara Meitene—Bauska izbūves 1916. gadā šeit izveidojās apdzīvotā vieta, ko dēvēja par Vilkudārzu. Stacija un šaursliežu lokomotīvju depo izvietojās bijušā  Meitu krogus telpās.

1923. gada 15. decembrī atklāja pēc arhitekta  Jāņa Neijas projekta būvēto jauno Meitenes stacijas ēku. Stacijas atklāšanā piedalījās toreizējais satiksmes ministrs J. Pauļuks un dzelzceļu galvenais direktors K. Bļodnieks, kuri ieradās pasākumā ar Rīgas—Berlīnes vilcienu. Ēkas arhitektūrā bija izmantoti klasicisma elementi, ēkā atradās divi 1935. gadā Kārļa Melbār(z)da gleznoti sienas panno — "Gaujas senleja" un "Latvijas lauki".  1952.gadā no Ļeņingradas atsūtītais mākslinieks  N. Karagodins vienu sienas gleznojumu pārkrāsoja  par varenu Sibīrijas upi ar pionieriem, bet otrajam piezīmēja kolhoza atribūtiku — auto, brigadieri ar kolhozniecēm, lielfermu ar vēja rotoru. (https://zudusilatvija.lv/objects/object/45163/ )

Līdz 1940. gadam Meitenes stacijā katru dienu pieturēja starptautiskais tālsatiksmes pasažieru vilciens Rīga—Kauņa—Kēnigsberga—Berlīne.  1944. gadā Sarkanās armijas uzbrukuma laikā padomju aviācija stacijas ēku sagrāva. To nepilnā apjomā atjaunoja 1950. gadā — saglabājusies ēkas vidusdaļa un Šauļu virziena spārns, bet no Jelgavas virziena spārna palicis atsevišķi stāvošs fragments, ko agrāk izmantoja kā šaursliežu dzelzceļa galastacijas ēku, taču mūsdienās šī ēka ir neizmantota.

Līdz 1990. gadiem caur Meitenes staciju kursēja starptautiskie vilcieni Lietuvas virzienā (uz Šauļiem, Viļņu, Minsku, Truskavecu, Gomeļu, Kaļiņingradu u.c.), kā arī vietējās satiksmes vilciens Rīga—Jelgava—Meitene, kura kustība pārtraukta 1995. gadā.

1939.gada “Dzelzceļnieks” raksta: “Meitenes stacijas ēkas vestibilā paredzēts novietot divus mākslinieka Melnbārda sienas gleznojumus, no kuriem vienā būs attēlota Gaujas ieleja un otrā — Zemgales kviešu lauki. Arī stacijas bufetes telpas vēl vairāk izdaiļos, novietojot tur glītākas mēbeles, lampas un gleznas. Uzgaidāmās telpās novietos dažu novadu tautu meitu gleznojumus eļļā ar uzrakstiem latviešu un franču valodās. Stacijas dārziņos, blakus stacijas ēkai uzstādīs mākslinieciski veidotas vāzes.”

Adrese: Jelgavas novads, Elejas pagasts, Eleja (koordinātes - 56.408736, 23.677531 )