11.10.20

Straupes ūdensdzirnavas (Mazstraupes ūdensdzirnavas)

 
                                                       (Fotografēts 2020.gadā, V.S. foto)


 

Straupes ūdensdzirnavas, agrāk sauktas par Mazstraupes ūdensdzirnavām, atrodas Straupes centrā, Braslas upes labajā krastā. Iespējams, ka senākās dzirnavas šeit uzbūvētas vienlaikus ar Mazstarupes pili, tātad līdz 1408. gadam. 17.gadsimtā  Mazstraupes dzirnavas tika nopostītas, taču tās atjaunojot, tika saglabāts ēkai raksturīgais nocietinājuma veidols.

Līdz pat 20.gadsimtam dzirnavu tiesības piederēja muižniekiem, taču ap 1903.gadu uz Mazstraupes dzirnavām par rentnieku atnāca meldermeistars Johans Voldemārs Grīnbergs, kurš uzsāka dzirnavu pārbūvi. Divdesmit gadus vēlāk Johans Voldemārs Grīnbergs devās uz Londonu pie barona un dzirnavas atpirka. Paņēmis kredītu, viņš atkal uzsāka dzirnavu pārbūvi. Blakus ēkā izveidoja galdniecību, dzirnavu ēkai piebūvēja 2 stāvus, dzirnavu ūdensratu nomainīja ar daudz jaudīgāku iekārtu – divām turbīnām. Ar vienu tika darbinātas dzirnavas, gateris un vilnas vērptuve, ar otru nodrošināta elektrība Lielstraupes un Mazstraupes muižām un pašām dzirnavām. Vēlākos gados dzirnavas pārņēma kolhozs. 1958.gadā dzirnavu aizsprosts tika nojaukts ar domu, ka tas palīdzēs meliorēt zemi Plācī, bet izrādījās, ka aprēķini bija kļūdaini. Aizsprostu tā arī neatjaunoja, taču 1997.gadā kā saimnieks dzirnavās atgriezās Johana Voldemāra mazdēls Andris Grīnbergs, kurš slūžu vietā atjaunojis gājēju laipu.

Adrese: Pārgaujas novads, Straupes pagasts, Straupe (tā kā Blogspot savā jaunajā versijā kopš 2020.gada oktobra liegusi iespēju kartē atzīmēt precīzu objekta atrašanās vietu, publicēšu koordinātes šeit - 57.351649, 24.948981 )