05.08.20

Ķimales muiža (Ķimāles muiža, Kimahlen)


                                                               (Muižas pils senāk)
                                              (Fotografēts 2020.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                                  (Fotografēts 2022.gadā)
 


Kungu māja celta 18. gadsimtā. 1891. gadā pēc arhitekta E. Zeilera projekta pili pārbūvē. 1814. gada dokumentos kā pils īpašnieks minēts fon Zakens. 1872. gadā minēts Kuldīgas apriņķa bruņniecības maršals A. Buholcs no Ķimales muižas, bet vēl cits dokuments liecina, ka 1899. gadā notiek prāva starp Sausgaļu ciema iedzīvotājiem un Ķimales baronu Brenemeru. Pēdējais muižas īpašnieks Silvio Brēdrihs. 1929. gadā ēkā sāk darbu Padures pamatskola. 2010. gadā skola pili atstāj.

Dažās telpās zem balsinājuma slēpjas griestu gleznojumi. Vienīgā vecā krāsns atrodas direktora kabinetā. Abās pusēs kungu mājai bijušas verandas, kuras sliktā tehniskā stāvokļa dēļ nojauktas.
Te dažādos laikos mācījušies dzejnieks Māris Čaklais un rakstnieks Mārtiņš Kalndruva, kas pils interjeru aprakstījis savā atmiņu grāmatā “Pēdas gar krastu”.

2011. gadā Kuldīgas novada domes rīkotajā izsolē Ķimales muižu jeb Padures skolas ēku un parku par 80,9 tūkstošiem latu ieguvis uzņēmējs Aivars Muravskis. Vairākus gadus tur gan nekas netika darīts un muižas pils stāvoklis pasliktinājās arvien vairāk. 2019.gadā tā atkal izlikta pārdošanā. 2020.gada maija beigās muižu iegādājusies Inese Andersone un jau sākusi sakopšanas darbus. Portālā kurzemnieks.lv īpašniece saka: “Esam ģimene no Pierīgas. Dzīvojam Jūrmalā, strādājam Rīgā, bet šo īpašumu iegādājāmies ar nolūku sev ierīkot vasaras atpūtas vietu un ceļotājiem – viesnīcu. Šī būs bērniem draudzīga viesnīca, kurā nav jāuztraucas, ka mazie ar rociņām var sataukot stikla vitrīnas, sabojāt milzīgas vērtības vai sasist kristāla vāzes. Tā kā mums pašiem ir mazi bērni, labi saprotam vecāku intereses un vajadzības. Centīsimies tādas nodrošināt. Zinu pēc sevis, ka ar maziem bērniem uz ļoti smalkām vietām es nebrauktu.”

Adrese: Kuldīgas novads, Padures pagasts, Ķimale