04.03.20

Lēdurgas baznīca

                                            (Fotografēts 2020.gadā, Līgas Landsbergas foto)

1767.gada 10. jūlijā, mācītāja Daniela Merķeļa  kalpošanas laikā tiek iesvētīts jaunās mūra baznīcas pamatakmens. Baznīca uzcelta vietā, kas agrāk saukta par Maiņkalnu un apkārtnes iedzīvotājiem kalpojusi par tirgus laukumu četru ceļu krustojumā. Baznīcu projektējis un būvējis mūrniekmeistars Bernhards Joahims no Švarcvaldes. Pēc 5 gadu būvniecības, 1772. gada 2. septembrī jauno dievnamu iesvētījis ģenerālsuperintendants Lange, par ko liecina uzraksts baznīcas pamatakmeņos – 1767 den 10 Juli aufgefangen, 1772 den 2 September eingeweiht.
Dievnams lauku draudzei bija neparasti grezns, un vēl mūsdienās tas ir viens no ievērojamākajiem vēlīnā baroka laika pieminekļiem Vidzemē. Apliecinājums tam ir greznais altāris un rokoko stilā veidotā kancele. Ķieģeļu sienas, kas pārsegtas ar koka buru velvēm veido plašu telpu ar 600 apmeklētāju vietām. Baznīcā uzstādītas E.Martina 1902. gadā būvētās divu manuāļu ērģeles.  Baznīcas interjeru grezno divi kroņlukturi, vienu no tiem ir dāvinājis pirmais brīvvalsts prezidents Kārlis Ulmanis.
Domāju, ka ap baznīcu bijuši kapi, kuri gan līdz mūsdienām nav saglabājušies. Visā teritorijā atrodams viens nolauzts krusts ar uzrakstu – Hier ruht in Gottt Pastorin Ottilie Girgensohn. Viņa dzimusi 1811.gadā Vendenē (Cēsīs) un mirusi 1890.gadā Lemsalā (Limbažos).
Pie baznīcas ieejas vārtiem aplūkojams tēlnieka Kārļa Baumaņa veidotais piemineklis Lēdurgā dzimušajam rakstniekam un apgaismības ideju iedzīvinātājam Garlībam Merķelim.

Adrese: Krimuldas novads, Lēdurgas pagasts, Lēdurga