26.02.20

Brenguļu (Vecbrenguļu) ūdensdzirnavas                                        (Fotografēts 2020.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                            (Fotografēts 2020.gadā, V.S. foto)
 


Vietējie iedzīvotāji ir stāstījuši, ka elektrostacija laimīgā kārtā kara beigās nav cietusi, jo viena bumba nokritusi tilta vidū, otra nedaudz tālāk aiz Abula. Pēc kara elektrostacija devusi strāvu arī Valmierai. Brenguļu alus darītava atrodas izbijušās elektrostacijas ēkā uz Abula upes, kuras pagrabi tiek izmantoti alus raudzēšanai. Šeit gatavo nefiltrētu un nepasterizētu alu pēc senajām alus darīšanas receptēm un ar Latvijā audzētām izejvielām. Alus darītava izveidota jau 1969.gadā, bet kad kolhozu likvidēja, to par pajām atpirka Freivaldu ģimene. Brāļi Juris un Māris Freivaldi ar savām ģimenēm ir sadalījuši pienākumus alus darītavā, lai turpinātu kolhoza "Abula" izveidotās ražotnes darbību. Aldara funkcijas pilda jaunākais brālis Māris. Brenguļu alum tiek izmantots uz vietas gatavotais iesals, ko iegūst no Valmieras rajona zemnieku saimniecībās izaudzētiem graudiem. Blakus alus darītavai ir alus dārzs ar koka namiņiem, skulptūrām, kas darbojas vasarā.
Tikai žēl, ka nesezonas laikā, lai gan alu uz vietas ražo, nopirkt to nevar. Pie veikala duvīm zīmē norādīts, ka to var nopirkt kaut kādā Valmieras bārā. Diezgan nožēlojami, ja cilvēki speciāli braukuši un nedabon to, ko gribējuši.  Kur būtu problēma  Brenguļu produkciju tirgot Brenguļu veikalā, ja jau paši savu bodīti nevar nodrošināt. Citādi sanāk kaut kā aplami – Trikātas sieru var nopirkt jebkur, tikai ne Trikātas veikalā, Brenguļu alu Brenguļos dabūt nevar, bet gan Valmierā,  utt. utjpr. varētu uzskaitīt par jebkura Latvijas reģiona ražotāja preci.

Adrese:  Beverīnas novads, Brenguļu pagasts, Brenguļi