05.01.20

Sužu muiža (Zušu muiža, Suschenhof, Susscehnhof)


Ap 1930-iem gadiem, foto no zudusilatvija.lv
                                                                (2000.gada foto)
                                                                (2007.gada foto)

                        (Muižai un skolai piederošā ēka, fotografēts 2019.gadā, Līgas Landsbergas foto)
                                 (Tas, ko caur kokiem var saskatīt 2019.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Tiek pieļauts, ka muiža celta aptuveni 19. gadsimta beigās. Muižas pils iespējamais autors arhitekts Karls Felsko (1844.-1918.). Sužu nosaukumu uzskata par vienu no nedaudziem vēl šodien eksistējošiem lībiešu cilmes tiponīmiem Rīgā. Su'ž ģenitīvā su'd lībiešu valodā nozīmē "vilks".

Sužu muižas kungu māja un sardzes māja sākotnēji bijusi muižas centrālās ēkas ar dzīvojamās ēkas funkciju, taču sākot ar 1923. gadu uz 17 gadiem ēkā ierīkota Septītās dienas adventistu Latvijas draudzes misijas skola “Filadelfija”. Te mācījās arī audzēkņi no Lietuvas un Igaunijas. Skolā varēja palikt arī pa vasaru un palīdzēt  lauku darbos. Tā kā Ķīšezerā blakus muižai bija medicīnisku dūņu slānis, te varēja arī nodrošīnāt ar ūdensdziedniecību, sēra un skābekļa vannām, masāžām, pilnu pansiju un ēdināšanu piecas reizes dienā. 1940. gadā muiža nonākusi vācu armijas rīcībā, kur iekārtoja aviācijas bāzi un noliktavas. Pēc Otrā pasaules kara muižu piešķīra kā palīgsaimniecību Rīgas alus darītavai “Aldaris”.  Palīgsaimniecība darbojās diezgan vāji un 1953.gadā muižā ievācas padomju okupācijas armijas kara daļa. Te tiek sabūvētas kazarmas, garāžas, noliktavas un dzīvokļi armijniekiem. Tikai 1992.gadā šo īpašumu atguva Latvijas valsts un izvietoja tur Latvijas Armijas Sužu izlūkdienesta bataljonu.
Es gan neteiktu, ka tur kaut kas būtu izvietots. Teritorija izskatās pilnībā pamesta, sēta ap to vietām caura un caurumi aizvīti ar dzeloņdrātīm. Kā var atļauties tādu bezatbildību tik skasitā vietā, ezera krastā? Pils lēnām iet bojā, bet nevienu tur nelaiž klāt, lai cilvēki var to apskatīt. Nu, kaut vai uz kādām muzeju dienām būtu atvēruši, lai šo arhitektūras pērli interesenti varētu apskatīt. Bet “apsaimniekotājs” sēž kā suns uz siena kaudzes – ne pašam vajag, ne citiem ļauj paskatīties. Pili būtu jārestaurē nevis jāļauj tai sabrukt.
Sužu muižas kungu māja un sardzes māja ir būtiska Rīgas piepilsētas kultūrvēsturiskās vides sastāvdaļa. Sužu muižas ēkas ir arhitektoniski augstvērtīgas, Rīgas mērogā tās ir reta neorenesanses stila ēkas ar augstvērtīgu, niansētu fasāžu apdari.

Adrese:  Rīga, Jaunciema gatve 85 un 79e