20.10.19

Vecogres kapi

                                                   (Fotografēts 2019.gadā)

Kapsēta tautā sauktajā Skroderkalnā ierīkota pirms vairāk nekā 300 gadiem pēc baznīcas uzcelšanas netālajā Jāņa kalnā. Kapu kalnā apskatāmi seni apkārtnes dzimtu apbedījumi, 19.-20.gadsimta kapu pieminekļi un 28 čuguna lējuma krusti, kā arī muižnieku kapuvietas. 1930.gados kalna dienvidu pusē ierīkota jaunā kapsēta.

Kapos atrodama kapavieta baisā notikumā bojāgājušai dzimtai. Pagājušā gadsimta 20-os gados Mazozolu pagasta Stalšēnos notikušos baismos notikumus, kad viena no saimniekmeitām, mājās dzīvojošā svešinieka Preisa pamudināta, noindējusi septiņus cilvēkus, tai skaitā visu brāļa ģimeni - brāli, viņa sievu un trīs bērnus, romānā „ Piektais bauslis”attēlojusi rakstniece Aīda Niedra. Šo notikumu grāmatā „ Dzīves stāsti” aprakstījusi arī žurnāliste un vairāku grāmatu autore Līga Blaua. Saimniekmeita – vārdā Milda – to darījusi, lai tiktu pie mantojuma. Par šo baiso noziegumu nozieguma iniciatoram un organizatoram Preisam piesprieduši mūža ieslodzījumu, bet Mildai – 11 gadu cietmsodu. Pēc cietumsoda izciešanas Milda atgriezusies dzimtas mājā un paņēmusi no patversmes audzināšanā meitenīti Esmeraldu, kas bijusi garā atpalikusi. Kad Milda nomirusi, Esmeralda uzaicinājusi pie sevis dzīvot svešu sievieti, lai tā viņu aprūpē. Bet arī šai sievietei piemitušas dīvainības. Kad Esmeralda nomirusi, viņas aprūpētāja kaut kādā veidā aizdabūjusi mirušo uz pagrabu un apsegusi ar nātrēm, un gaidījusi nelaiķes pensijas dienu, lai varētu saņemt pensiju. Bet pensija bijusi tikai pēc trim nedēļām. Var iedomāties, kas pēc trim nedēļām bija noticis ar nelaiķi. Starp citu – šī kādreizējā aprūpētāja tagad dzīvo Ķeipenes pagastā. Jā, par viņas dīvainībām ir taisnība, bet tajā pašā laikā šī sieviete skaistā rokrakstā rakstot dzeju.
Tāda traģēdija saistās ar Mazozolu pagastu. Bet ar to, ka pagasts tiek pieminēts šādā sakarā, mazozolieši, protams, nelepojas.
 

Adrese:   Ogres novads, Mazozolu pagasts