17.10.19

Tērvetes jeb Kalnamuižas sanatorija

                                            (Fotografēts 2018.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                             (Senāku gadu foto)                               

Aleksandra Klinklāva un Anša Kalniņa projektētā (1932.) Latvijas Sarkanā krusta valsts sanatorija 250 pacientiem ir viens no izcilākajiem funkcionālisma arhitektūras paraugiem Latvijā. Trīsdesmitajos gados tā bija viena no modernākajām ārstniecības iestādēm Eiropā. Ēku papildina tēlnieka Kārļa Zemdegas fasādes ciļņi. Tagad ēkā darbojas rehabilitācijas centrs „Tērvete”.

“Valdības vēstnesis” 25.07.1932. raksta: “Tālu no pilsētu trokšņa, klusajā romantiskās Tērvetes upes augstajā krastā paceļas staltā jaunās sanatorijas ēkā, kura, pēc lietpratēju atzinuma, esot ne vien lielākā un modernākā Latvjiā, bet arī visās Baltijas un pat Eiropas valstīs. Kur kādreiz Viestura vadībā senie latvji izcīnīja sīvās cīņas ar svešajiem iebrucējiem, un kur vēl tagad redzamas par seno postu un iznīcību liecinošas bruņinieku vecas pils drupas, tur tagad jaunajā veselības pilī nāks tūkstoši ļaužu veselību un dzīvību meklēt. Pie tam, jaunā dziedinātava ir pašas tautas īpašums: līdzekļi tas celšanai — pāri par 2 miljoniem latu savākti ar Sarkanā Krusta loterijām. Lai gan sanatorijas viena daļa iesākusi darboties pirms dažiem mēnešiem, tās izbūve galīgi pabeigta tikai tagad. Tāpēc sanatorijas oficiālās atklāšanas svinības notika vakar, 24. jūlijā, piedaloties Valsts Prezidentam A. Kviesim un daudziem atklāšanas svinību viesiem gan no tuvienes, gan tālienes, pat no tuvāko ārzemju kaimiņu valstīm - Igaunijas, Lietavas, Dānijas un Polijas.
Gaišās un plašās slimnieku telpas iekārtotas pēc pēdējām celtniecības un medicīnas prasībām. Moderna gaismas signalizācija, radio uztvērējs pie katra slimnieka, mehāniskās tvaika virtuves, zobārstniecības kabineti, plašas operāciju telpas, samēra plaša izrīkojumu zāle, kino u. c. liecina, ka šī ir ne tikai lielākā, bet arī modernākā dziedinātava, ar ko Latvija var tiešām lepoties. Sanatorijā pavisam 240 istabas, kuras var uzņemt ap 500 slimnieku, bet slimnieku apkalpošanai ierīkoti 14 lifti, kas viss liecina, cik plaša ir šī jaunā veselības pils.”

Adrese: Tērvetes novads, Tērvete