14.09.19

Dižsēņu muiža (Dižsēnes muiža, Groß-Sehnjen, Sehnen)                                          (Fotografēts 2019.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Mūsdienās Dižsēņu muižā vairākas ēkas drupu stāvoklī, bet dažas ir saglabājušās jeb pārbūvētas. Kungu māja nav saglabājusies. Piederēja fon Firksu dzimtai.

“Policijas vēstnesis” 1924.gada novembrī raksta par nelaimes gadījumu Dižsēņu muižā: “31.oktobrī Nurmuižas pag. Dižsēņu muižā, zēnu neuzmanīgas rīcības dēļ ar kara šauteni nogalināta
36 g. vecā Anna Grezman un viegli ievainots 71 g. vecais Jēkabs Zutis. Nelaimes notikuma apstākļi sekojoši: Dižsēņu muižā uz iesvētītās Jāņa Dzeņa meitas viesībām starp citiem bija ieradušies 18. g. vecais Jānis Zapackis un Jēkabs Zutis. Dejošana notikusi Jāņa Grezmaņa dzīvoklī, kur pie sienas karājusies Grezmaņa, aktīva aizsarga, kara šautene, lādēta ar vienu patronu. Pats Grezmanis nav bijis mājās. Tā kā šautene draudējusi nokrist, to noņēmis iesvētītās brālis, 16 g. vecais Alberts Dzenis, attaisījis aizslēgu un tā kā patronu nav redzējis, aizslēgu aiztaisījis un, turēdams stobru pret griestiem, nospiedis gaili, tomēr šāviens nav sprādzis. Kad Dzenis šauteni gribējis atkal uzkārt, pie viņa piegājis Zapackis. Gribēdams šauteni apskatīt, to saņēmis pie stobra, bet Dzenis to nav devis. Stīvējoties šāviens gājis vaļā un lode ķērusi tuvumā stāvošos Zuti sānos un Grezmani krūtīs. Grezmane no dabūtā ievainojuma pēc 5 minūtēm nomirusi.”

Adrese: Talsu novads, Balgales pagasts, Dižsēņi