03.07.19

Reņģes muiža (Rubas muiža, Rengenhof ; Ringen) Rubas pagastā

                                             (Fotografēts 2014. gadā, Līgas Landsbergas foto)
                                                                  (Fotografēts 2020.gadā, V.S. foto) 
                                                               (191.... gada foto)


Reņģe bijusi lēņu muiža ar 3 pusmuižām. 1574.gadā Rubu no hercoga kā ķīlu saņēma Rotgers Ašebergs. Vēlāk pēctecis Johans fon Ašebergs kļuva par Reņģes un Ezeres īpašnieku un 1840.gadā abas šīs muižas un Pampāļus pārdevis Pēterburgas baņķierim Ludvigam fon Štiglicam. Vēlāk muiža nonāca Gustava fon Nolkena un viņa dēla Voldemāra fon Nolkena īpašumā. (I.Ančevska, I.Haruna “Saldus novads”)

Muižas apbūve veidojusies Vadakstes upes krastā. Pagalma vienā pusē pie upes celta kungu māja un tai pretī saimniecības ēkas un kalpu māja, veidojot slēgtu pagalmu. Tām blakus 1882. gadā uzcelts arī ūdenstornis. Lejāk pie ceļa ir arī ūdensdzirnavas un tālāk kalnā vējdzirnavas.
Pašreizējā pils celta 1881.-1882. gadā barona fon Nolkena sievai Jūlijai fon Bahai, kura bijusi cirka māksliniece. Pils celta ar franču baroka pilīm raksturīgu arhitektonisko risinājumu un neorenesanses dekoratīviem motīviem. Ēkas projekta autori ir arhitekti D.R. fon Siverss un M. Šervinskis, kurš ir arī grezno interjeru autors. Interjeru apdarē arī gandrīz pilnībā saglabājusies gan plastiskais dekors, ēdamzāles griestu koka kasetējums un sienu paneļi, gan durvis ar grezniem neorenesanses apkalumiem un 11 greznas podiņu krāsnis, un 3 kamīni. Pēdējais muižas īpašnieks - Mihaels fon Reiterns. Tagad pilī atrodas Rubas pamatskola.

Muižai bijušas arī divas saimniecības muižiņas – Jāņmuiža, kur turētas govis un Juliānas muiža, kur turēti vērši. 


Adrese: Saldus novads, Rubas pagasts, Rubas pamatskola