06.07.19

Puzenieku muiža (Pusseneeken)

                                            (Fotografēts 2014.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                    (Fotografēts 2019.gadā, V.S. foto)
 
 


Muižas apbūves ansamblis veidojies 19. gadsimta sākumā. Ēkas organizētas ap parādes pagalmu - vienā pusē klēts ar arkādi un izcili skaists stallis, pretī - pārvaldnieka māja. Šīs ēkas celtas klasicisma stilā ar šim laikam raksturīgu fasāžu dekoratīvo apdari un sākotnēji arī logu spraišļojumu. Kompleksā vēl ir klēts, kalpu māja un netālu no iebraucamā ceļa baronu kapi, bet ceļa pretējā pusē - liepu aplis. Vecā kungu māja pārbūvēta 1930-os gados un tajā atradās skola.

Muiža 1640. gadā tika atdalīta no Puzes un no tā laika līdz 1842. gadam piederēja Mirbahu dzimtai. Pirmais tās īpšnieks bija Johans Ēvalds fon Mirbahs (Johann Ewald von Mirbach). 1854. gadā muižas īpašnieks bija Oskars fon Grothus (Oskar von Grotthus) un viņa dēls barons Kuno fon Grothus līdz 1920. gadam.
Par šo muižu daudz var uzzināt lasot A. Niedras romānu "Līdumu dūmos", kur muiža un barons ir ņemti kā galvenie prototipi. Šeit J. Rozentāls ir guvis pirmo atbalstu savai gleznotāja karjerai. Grotusu dzimtas atbalsts ir ļoti nozīmīgs jaunā mākslinieka attīstībā. Padomju okupācijas gados ēkā esot bijusi pirts ar baseiniem. Tagad ēka izskatās tukša un pamesta.

Adrese: Ventspils novads, Puzes pagasts, Puzenieki