06.06.19

Zengbuša muiža (Sengbusch)

                                          (Fotografēts 2014. gadā, Līgas Landsbergas foto)
                                         (Fotografēts 2018.gadā, Līgas Landsbergas foto)
                                                               (1939.gada foto)
 
Piepilsētas muižas ansamblis sastāvēja no četrām koka ēkām, staļļa, kalpotāju un virtuves nama un divām dzīvojamam ēkām šveiciešu vasarnīcu arhitektūras stilā. To cēlis ap 1850.gadu tirgotājs un Lielās Ģildes vecākais Eberhards Mihaels fon Bulmerings, kas ieguva šo zemes gabalu 1849. gadā no Zasulauka muižas īpašnieka Eižena Šnakenburga (no viņa vārda cēlies Eiženijas ielas nosaukums). 1884. gadā īpašums pāriet kā vasaras dārzu māja fabrikantam un Lielas Ģildes vecākajam, tirdzniecības nama "A.G.Sengbusch & Co" īpašniekam, baronam Kārlim Gustavam fon Zengbušam, kura dzimtai tas pieder līdz 1928. gadam, kad agrāras reformas rezultāta tas pāriet valsts īpašumā un Zengbuša ģimene to izpērk par Ls 6833. 1937. gadā zemes īpašnieks Rīgas pilsēta atpērk to par Ls 104821,30 un 1939.gadā tur ierīko Rīgas pilsētas tūristu mītni. 1947.-1949. Gados tur atradās bērnu nams. Vēlāk arī bibliotēka.

Zengbušu ģimenei piederēja arī plašas teritorijas Dārza ielas pāra skaitļu pusē, kur 30-os gados izveidoja vairākus gruntsgabalus. Namā Nr.1 dzīvoja Herdera institūta docents, barons H.Felkerzams. Tur atradās arī V.fon Zengbušam piederoša dārzniecība. Namā nr.3 dzīvoja būvinženieris, publicists G.Mirbahs.

2018.gada sākumā muižas teritorija iegūst no metāla stabiem sastāvošu sētu, diezgan baisa un smagnēja izskata, kas neiederas apkārtējā vidē.

Par jaunatvērto tūristu mītni raksta 1939.gada “Pašvaldību darbinieks”: “Attīstoties tūrismam un pieaugot Rīgas apmeklētāju skaitam, arvien asāk mūsu galvaspilsētā bija izjūtams labi iekārtotu tūristu mītņu trūkums. Lai šo trūkumu izlīdzinātu, Pilsētas valde pagājušā gada beigās nolēma izbūvēt tūristu mītni pilsētai piederīgā namā Pārdaugavā, Dārzu ielā 3. Izbūves darbi tagad veikti, un Rīgas pilsētas pirmo tūristu mītni atklāja 15.augustā, piedaloties pilsētas galvas biedriem A. Ļūļem un E. Laimiņam, kā arī Pilsētas valdes locekļiem. Pilsētas iekārtotā tūristu mītne, neapšaubāmi, gūs vispārēju atzinību un piekrišanu. Pilsētas valde, pirmkārt, ļoti laimīgi un tālredzīgi izraudzījusies mītnes novietni, otrkārt, ir parūpējusies par rūpīgu telpu remontu un gaumīgu iekšējo iekārtojumu.
Pirmā kārtā gādāts, protams, par ērtu pārnakšņošanu. Diezgan plašas un ērtas divstāvu mājas abos stāvos novietotas 70 glīti sagatavotas gultas. Tā kā guļamtelpām izmantotas pavisam 8 istabas, dažādu tūristu grupu novietošana būs ļoti ērta un parocīga. Novērsts ļoti parastais tūristu mītņu defekts: gultu stiprais sablīvējums guļamtelpās. Pilsētas tūristu mītnē viesi varēs justies ērti un mājīgi un pārnakšņot priekšzīmīgos apstākļos. Vispār, jaunās tūristu mītnes lielā priekšrocība ir visu telpu mājīgums. Gādāts par visām nepieciešamām labierīcībām: ūdeni, dušām, patīkamu apgaismojumu u. t. t. Viesu uzmanību saista skaistās, oriģinālās holandiešu podiņu krāsnis. Jauka ir latviskā stilā iekārtotā ēdamzāle u. c. telpas. Visu to lieliski papildina kāda labierīcība, ko gan grūti būs atrast kādas citas lielpilsētas tūristu mītnē: Rīgas viesu rīcībā ir arī plašs un skaists skuju un lapu koku mežs, kurā pirmā gājienā gandrīz var nomaldīties. Te Rīgas viesi var ne vien patīkami atpūsties, bet arī pārliecināties, ka mūsu galvaspilsētu ļoti pamatoti sauc par dārzu pilsētu. No tūristu mītnes plašās vaļējās verandas, kas kļūs par iemīļotu atpūtas stundu vietu, atklājas skaists skats uz šo parku, kas katru vilināt vilina doties mazā ekskursijā tepat tūristu mītnes teritorijā. Satiksme ar tūristu mītni ļoti ērta, jo tā atrodas gandrīz blakus 9. ielu dzelzceļu līnijai. Pati novietne tomēr tāda, ka tajā pašā laikā tūristiem nodrošināts arī klusums un miers. Kā pirmie viesi mūsu galvaspilsētas tūristu mītnē ieradušies mūsu kaimiņi — igauņu ekskursantu grupa. Tie tiklab par telpām, kā dārzu un visu iekārtojumu bijuši sajūsmināti. Jau pirmajās dienās bijis gaidāms lielāks ekskursantu saplūdums arī no Polijas, Lietuvas un citām zemēm, bet šo viesu iebraukšanu aizkavējis pašreizējais starptautiskais saspīlējums. Tomēr viesu tūristu mītnē netrūkst, un sevišķi liela tās nozīme būs nākamā gadā, kad caur Rīgu plūdīs uz Somiju olimpiādes apmeklētāji. Pārnakšņošanas maksa pilsētas tūristu mītnē nolikta zema. Ja apmeklētājs pirmā dienā ierodas bez savas gultas veļas, pārnakšņošana maksā 80 sant., otrā dienā — 65 sant. un trešā —50 sant. Ja apmeklētājs ierodas ar savu gultas veļu, jau pirmā dienā pārnakšņošana maksā tikai 50 sant.”

Adrese, Rīga, Dārza iela 3