05.06.19

Zēlustes muiža (Seelust)


                                              (Fotografēts 2014.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                       (2006.gada foto no portāla Apollo)
 Zēlustes (vācu Seelust jeb „Ezerprieks”) apbūves pirmsākumi meklējami jau 17.gadsimtā. Pašas vecākās ēkas muižas kompleksā tapušas ap 1763. gadu. Arī vietas nosaukums ir mainījies, un 1928. gada Rīgas kartē tā iezīmēta kā Šepmuiža. Galvenā dzīvojamā ēka celta 19. gadsimta otrajā ceturksnī vietā, kur pirms tam bija darbojusies ziepju un vēlāk – cietes un pūdera ražotne.

Šī ir viena no nedaudzajām naminieku muižiņām Rīgā, kam saglababājusies vēsturiskā vide bez jaunāku laiku apbūves tiešā tuvumā. Tā bijusi tipiska naminieku izpriecu muižiņa. Abas dzīvojamās ēkas būvētas vai pārbūvētas klasicisma stilā.
Uz Zēlustes muižu un pāris citām Juglas ezera krastā esošajām savrupmājām caur gleznainu mežiņu ved plats asfaltēts ceļš. Mazās Juglas ielas asfaltēšana par nodokļu maksātāju naudu savulaik jau izsaukusi sabiedrības sašutumu, jo galvenais ieguvējs tolaik bija miljonārs, Elko grupas un arī Zēlustes muižas īpašnieks Kaspars Viškints.
Viškints sākotnēji solījis atjaunoto muižas ansambli veidot kā atpūtas kompleksu. Tas arī bijis iemesls pašvaldībai atbalstīt topošo pilsētnieku izklaides vietu, uzklājot asfaltu. Slēgtie vārti, kā arī uzraksti "Uzmanību! Privātīpašums!" un "Teritoriju apsargā suns!" gan liecina, ka plašai publikai atpūtas komplekss tomēr nav paredzēts.
Bilde fotografēta no ļoti liela attāluma un kaut kas redzams tikai tāpēc, ka kokiem nav lapu, vasarā tur noteikti pilnīgi nekas nebūtu ne redzams, ne nofotografējams, ja nu vienīgi ezerā no laivas.


Adrese: Rīga, Mazā Juglas iela 43