11.06.19

Vilces muiža (Wilzen)

                                         (Fotografēts 2013.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                            (Muižas pils senāk)


Muižas pili cēla 18. gadsimta vidū kā medību pili pēc Mēdemu dzimtas pasūtījuma. Vēlāk - 19. gadsimta sākumā to pārbūvēja, uzceļot otro stāvu, izmainot jumta formu un izveidojot frontonu, kur savulaik bija pulksteņa lodziņš. Muižas velvētajos pagrabos atradās virtuve, kurā gatavoto ēdienu uz augšējiem stāviem nogādāja ar liftu. Galvenajā fasādē ieejas portāls vēlā baroka formās, augšdaļā marmora cilnis ar Mēdemu un Keizerlingu alianses ģerboni. Tas esot viens no greznākajiem Latvijas muižu 18.gadsimta portāliem. Tas izgatavots laikā, kad muižas īpašnieks Kristofs Dītrihs Georgs fon Mēdems (1721-1782) bija precējies ar Annu Keizerlingu (1732-1793). Diemžēl nav saglabājies ārējo kāpņu laukuma margojums, kas vēl redzams 1933.gada uzņēmumos, bet 1935.gadā parādās jau cits – vienkāršāks. Parka pusē pilij ir koka veranda. 1921.gadā muižas kompleksā bija 46 dažādas ēkas.

Pastāv uzskats, ka iepretim muižas galvenajai ieejai augošo ozolu tur savulaik iestādījis Kārlis Ulmanis. Tomēr īstas skaidrības par to neesot, jo Ulmanis it kā savā vietā uz šo 1935.gada izlaidumu un stādīšanas ceremoniju esot nosūtījis kādu no ministriem.

Nedaudz atstatus no kungu mājas saglabājies kalēja namiņš. Ir saglabājušās arī vairākas saimniecības ēkas - rija, klēts un smēde, kā arī parks.

Kopš 1921.gada ēkā atrodas Vilces skola, bet skola muižā tikusi nodibināta jau 1837.gadā, bet atradusies citā ēkās.


Adrese: Jelgavas novads, Vilces pagasts, Vilce