14.06.19

Vecgulbenes muiža (Alt-Schwanenburg)

                                           (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                      (Fotografēts 2019.gadā, V.S. foto)
                                                                  (Fotografēts 2020.gadā, V.S. foto)


1577. gadā nopostītās Rīgas arhibīskapa pils tuvumā 17.gadsimtā sāka veidoties muiža.  Pašreizējā apbūve veidojusies 19.-20. gadsimtā. Kompleksā ir divas kungu mājas: Baltā pils - romiešu villas stilā un Sarkanā pils. Baltās pils centrālais divstāvu būvķermenis celts 1763. gadā. 1859. gadā pils nonāk Johana Gotlība Heinriha fon Volfa īpašumā, šajā laikā centrālajam korpusam piebūvēti vienstāva sānu korpusi un četrstāvu tornis ar skatu laukumu augšā, divstāvu tornis pils pretējā – DR daļā, kas kalpoja arī kā iebrauktuve un rotāja pils galveno ieeju. Pili rotāja daudzi skulpturāli veidojumi un skulptūras, kā arī mākslinieciskiem ornamentiem rotāti metālkalumi. Virs galvenās pils ieejas durvīm ir uzraksts "Salve" (Esi sveicināts!). Baltās pils priekšā atradās skulptūra ar veltījuma uzrakstu Vācijas apvienotājam "dzelzs kancleram" Otto fon Bismarkam. Piemineklis uzstādīts ap 1895. gadu. Savulaik tā bijusi viena no krāšņākajām historisma stila celtnēm Baltijā.

Sarkano pili barons Heinrihs fon Volfs 19.gs. 2.pusē cēlis savai mīļotajai sievai Marisai (Marijai). Tā celta no sarkaniem ķieģeļiem, tādēļ radies ēkas nosaukums.

1905. gadā abas pilis tiek nodedzinātas, gājis bojā Baltās pils lielais tornis un daļa interjera. Pēc tam atjaunotas vienkāršotā veidā.  Sarkanajā pilī no 1920-tajiem gadiem līdz 2004.gadam darbojās pamatskola. Baltajā pilī pēc 2.pasaules kara tika izveidoti dzīvokļi, kuru iemītnieki pamazāk ēku degradēja. 2005.gadā uzsākta Baltās pils restaurācija. Abas pilis ieskauj plašs ainavu stila parks ar dīķiem. Tuvākajā apkārtnē – muižas saimniecības un dzīvojamās ēkas – kalpu māja, manēža, siernīca, oranžērija (tagad Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs), kūts, klēts, sardzes māja, luterāņu baznīca u.c. Turpinās darbi pie Pils parka labiekārtošanas un muižas dārzniecības atjaunošanas.
Vecgulbenes muižas komplekss - valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.

Adrese: Gulbene, Brīvības iela 18