20.06.19

Šrēdera muiža Rīgā

                                            (Fotografēts 2014.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                    (Fotografēts 2020.gadā, V.S. foto)

Nams celts 1770.- 1780 gados. Lai gan tas tagad atrodas pilsētas centrālajā daļā, laikā, kad tas ticis būvēts, pilsētas šeit vēl nebija - tāpēc ap namu kā lauku sētā izvietotas vairākas saimniecības ēkas.


Līdz 20.gadsimta sākumam muižiņa bija Šrēdera īpašums, bet līdz 1930-to gadu vidum - ādu rūpnieka A.G.Dumpfa īpašums. Te bijusi ādu ģērētava. Pēc tam, līdz 1940.gadam - "Latāda" Rīgas ādu ģērētava. 2004.gadā šīs fabrikas ēkas tika nojauktas bez saskaņojuma, atbrīvojot vietu "Z torņu" būvlaukumam.
Nams pārbūvēts eklektikas stilā 19.gadsimta beigās vai 20.gadsimta sākumā, šai laikā nams apšūts ar līmenisku dēļu segumu. Divstāvu koka ēka, šķautņu guļbūve ar mansarda stāvu, mansarda stāvam logiem barokāla forma. Līdz nesenajai pārbūvei ēkā vēl bija saglabājusies klasicisma laikmeta tualete ar divām kabīnēm. Nama galvenās ieejas durvis jau sen kā aiznaglotas un, domājams, nav iznīcinātas. Būves apjomam ir barokāla forma, taču daudzās detaļās - logos, durvīs, portālā - jūtama klasicisma ietekme. Dažos būvkalumos un iekšdurvju apmalēs arī rokoko stila iezīmes. Vairākās 1. stāva telpās salīdzinoši labi saglabājusies unikāla 1770.,80. gadu klasicisma stila tapešu apdare uz koka konstrukcijām. Pagalmā vērtīgs klasicisma stila ēku ansamblis - tai skaitā sena saimniecības ēka, kas novietota ar galu pret ielu. Šīs ēkas centrā bija stallis ar ratnīcu un galos - pa apkurināmai istabai.
Ēka ir vērtīgākā vēsturiskā celtne, kas šobrīd vēl saglabājusies Daugavgrīvas ielas posmā līdz Valdemāra ielai. Tās arhitektoniski mākslinieciskais potenciāls un autentiskuma pakāpe ir ļoti augsti. Ēkas apjoms un fasādes atjaunošanas gadījumā kļūtu par vienu no raksturīgākajiem Rīgas 18. gadsimta priekšpilsētu koka arhitektūras paraugiem.

Adrese: Rīga, Daugavgrīvas iela 11