25.06.19

Bilstiņu muiža (Bilsteinhof, Bilsteinshof)

                                         (Fotografēts 2014. gadā, Līgas Landsbergas foto)

Saglabājušās no dolomīta celtas muižas brūža drupas ar manteļskursteņa paliekām. Vietējie iedzīvotāji sauc ēku arī par vešūzi, jo no pie tās esošās dolomītā mūrētās akas ticis ņemts saimniecības ūdens. Otrā krastā atrodas Kokneses pilsdrupas.

Bilstiņu muižas rijas ēka pārbūvēta par restorānu un viesu namu "Vino Rosso". Tas ir Daces Līviņas un Bruno Cīruļa sapņa par Itāliju piepildījums, un to viņi izveidojuši kā mierīgu atpūtas vietu cilvēkiem, kuri vēlas baudīt itāliešu ēdienus un vīnus. Bruno stāsta, ka ar XVI gadsimtu datētās Bilstiņu muižas drupas viņš ar brāli saņēmis mantojumā. Bez Eiropas naudas atjaunojuši teju vai visu muižas kompleksu, kur savulaik dzīvojis barons Bilšteins.

Pēc zemes reformas Bilstiņu muižas centrā tika nodibināta LU mācībspēku vasaras atpūtas bāze, tur tika uzbūvētas vasarnīcas, kurās vasaras pavadījuši prof. Jānis Endzelīns, Ernests Blese, Kārlis Dišlers u.c.

Bilstiņu muiža 16.gadsimtā bija Bilšteinu ģimenes īpašums, bet no 1787.gada līdz agrārreformai piederēja Gestenmeieriem. Bilstiņu muižas kalpu ēkas atradušās arī netālajā Radalkas muižā, kuras tagad vairs nav (zem ūdens).
 

Adrese: Kokneses novads, Kokneses pagasts, Bilstiņi