24.06.19

Biksēres muiža (Libes muiža, Libien, Libbien)


                                             (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                   (Fotografēts 2020.gadā, V.S. foto)
 


Biksēres muiža, agrāk saukta arī par Libes muižu, atrodas uzkalnā pie gleznainās Libes upītes gravas. Muižu ieskauj 13 ha plašs parks ar simtgadīgām liepām un ozoliem. Biksēres muiža no 1631.gada piederējusi Bukšēvdeniem (Bukshēvdeniem, Buxhoeveden), no kuru uzvārda varētu būt nācis Biksēres latviskais nosaukums. No 1816.gada līdz agrārajai reformai tās īpašnieki bija Magnusu dzimta. Barons fon Magnuss esot bijis tik milzīgi resns vīrs, ka pats saviem spēkiem nav varējis uzkāpt kalnā (kas būtībā ir Vidzemes augstienes nogāze, aiz muižas paveras tāls skats uz apkārtējo līdzenumu un ciematu). Klaušinieki tad atspieduši kungam pret dibenu tādas kā dakšas un uzstūmuši kalnā ar stumšanu. Par Magnusu tautā bijis izplatīts šāds pantiņš: 
Uz augsta Libes krasta 
Stāv muiža, kas ne prasta, 
Tur dzīvo resnais māgnūzis, 
Kam vēders tāds kā vāgūzis. 
Muižas ēkas saglabājušās no muižkunga Magnusa laikiem. Baronu Eberhardu fon Magnusu ļaudis raksturojuši kā ļoti nežēlīgu cilvēku un varbūt tāpēc muižas parkā ir "Vaimanu vārti", "Nāves ieleja".
Muižas kungu mājā atrodas Sarkaņu pagasta pārvalde, klētī ir iekārtots privāts senlietu muzejs (saimnieks Andris Trečaks). Muižas parkā ir izvietotas savdabīgas koktēlniecības simpoziju dalībnieku veidotās lielformāta skulptūras. Muiža un parks ir Sarkaņu pagasta pārvaldes īpašums. 

Pie ceļa, kas gar dzirnavu dīķi ved uz šoseju, kalngalā redzamas Magnusa kapeņu drupas. Tur arī krusts trim leģionā­riem. Otrs krusts atrodas 50 m no ceļa, 350 m no krustojuma ar ceļu rādītāju šosejas virzienā. Senais zirgu pasts un arī Libes krogs gan nojaukti. 


Adrese: Madonas novads, Sarkaņu pagasts, Biksēre