06.05.19

Jaunā muiža Rīgā, Mežaparkā


                                          (Fotografēts 2014.gadā, Līgas Landsbergas foto)


                                           (Fotografēts 2019.gadā, foto no interneta)

Čiekurkalnam tuvāk esošajā Ķīšezera piekrastes daļā tuvu kopā atradās trīs muižiņas - Dragūnu, Heila un Jaunā. 19.gadsimta beigās tās visas piederēja Rīgas galvenajam inženierim, Rīgas būvbiedrības dibinātājam Gustavam Ādolfam Agtem (1850-1906). 1895.gadā Agte iesniedza dokumentus, uz kuru pamata vēlējās Jaunās muižas zemi sadalīt parcelēs, izbūvēt ielu tīklu un izpārdot privātajai apbūvei. Šajā laikā šādi rīkojās arī citi Rīgas muižiņu īpašnieki un atrašanās līdzās Ķīšezeram bija uzskatāma par īpašu projekta vērtību.
Tiek uzskatīts, ka šī savrupmāja ir radusies iepriekšminētā projekta rezultātā, bet diemžēl tai nav radušās kaimiņu ēkas jeb arī tās gājušas bojā vēlāk.
Mūsdienās savrupmāju ielenkušas padomju okupācijas laikā būvētās mācību iestāžu ēkas, vide ap savrupmāju degradēta. Nesen būve cietusi ugunsgrēkā, tai iegruvis jumts. Bet, ja vēl 2014.gadā izskatījās, ka ēku varētu glābt, tad jau 2019.gadā aina izskatās bezcerīga. Apkārtnē darbojas buldozeri, kaut ko jauc nost un nav izslēgts, ka arī šī ēka ilgi vairs nebūs redzama.

 

Adrese: Rīga, Ezermalas iela 6