14.03.19

Lielbērzes kapi

                                  (Fotografēts 2019.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Šķiet, ka tie paši ir arī Velna kroga jeb Vella kroga kapi. Kapi izskatās diezgan bēdīgā skatā. Tajos nav daudz koptu kapu. Lielākā daļa izskatās pēc otrā pusē ceļam esošā pansionātā mirušo iemītnieku apbedījumiem. Diezgan skumji, ka pansionāts nespēj nodrošināt kaut cik pienācīgu skatu šiem kapiem. Trīsdemitajos, četrdesmitajos gados mirušajiem vismaz ir kapu plāksnītes ar vārdiem un gadskaitļiem, lai gan tās tagad mētājas kur kura, ir nosūnojušas un prasās pēc to notīrīšanas un kārtīgas novietošanas kaut vai pa vienu vietu (tas daudz laika neprasa, kamēr biju kapos fotografēt, vairākas notīrīju pat bez speciāliem palīglīdzekļiem). Mūslaikos mirušo kapiem neviens pat nav uzskatījis par vajadzīgu pievienot vārdu, uzvārdu un gadskaitļus. Kapi nav lieli, tur nevajadzētu ne daudz līdzekļu, ne laika, lai tos sakoptu. Domāju, ja augstākstāvošas instances nav spējīgas apbedījumiem nodrošināt cienīgu izskatu, tad gan jau daudzi pansionāta iemītnieki vēl ir gana spēcīgi, lai kādā talkā paši notīrītu un sakārtotu kapu plāknes un anonīmajiem mirušajiem pievienotu informāciju par tiem.

1936.gada “Zemgales balss” raksta: “Rīgas pilsētas valde bija lūgusi Dobeles pagasta valdi nodot viņas rīcībā Lielbērzes kapus Lielbērzes nespējnieku sanatorijā mirušu Rīgas slimo nespējnieku apglabāšanai. Rīgas pašvaldība tad kapus uzkoptu un remontētu kapliču. Pagasta padome nolēmusi minētos kapus nodot Rīgas pašvaldībai ar noteikumu, ka par katru mirušo, ko minētos kapos apglabās, jāiemaksā pagasta kasē 1 ls.”
Savukārt 1988.gada “Komunārs” (Dobeles laikraksts) raksta par talku kapos: “Kapu talku ievadmēģinājums izdevās. Lielbērzes Vella kroga kapi sāk atgūt savu izskatu. Pirmo talcinieku pulciņš bija prāvs ap 30 cilvēku. Liels paldies par atsaucību Lielbērzes slimnīcas darbiniecēm un tuvējo māju iedzīvotajiem! Otrā talka paredzēta 25. aprīlī, pulcēšanās no pulksten 17 līdz 18. Līdzi ņemiet zāģus, cirvjus, grābekļus, lāpstas, jo būs nepieciešams aizrakt vandaļu izpostītos kapus.”
Lūk, arī iepriekš talkas rīkotas. Vai tas būtu daudz gribēts, lai arī tagad kapos sakārtotu un notīrītu izmētātās plāksnes, aizvāktu gadiem krājušās lapu kārtas un pieliktu informāciju par pēdējo gadu aizgājējiem, jo dažiem varbūt tomēr ir arī tuvinieki vai draugi, kuri to kapa vietas  vēlētos sameklēt.
 
Adrese:  Dobeles novads, Auru pagasts, Lielbērze