13.10.17

Ērberģes baznīca un baronu kapliča

                                     (Fotografēts 2017.gadā, Līgas Landsbergas foto)


Blakus baznīcai kreisajā pusē ir kapsēta, bet labajā apskatāma Ērberģes kapliča, kas celta 1799. gadā. To durvju dzelzs vītne ir lietišķās mākslas piemineklis. Izteiksmīgs ir ēkas jumta dzegas profilējums. Durvju rokturis izveidots greznās rokoko formās.

Baznīca celta laikā no 1695. līdz 1700. gadam un tās pagrabā atrodas kapenes, kur atdusas baronu Fitinghofu, Taubes un Hāna dzimtu pārstāvji. Tā ir viena no vecākajām baznīcām Sēlijas novadā.

No 1700.gada baznīcas bijušās greznības šodien saglabājušies kancele ar kokgriezumu rotājumiem un ar 7 eļļas gleznojumiem pildiņos. Bez tam no 1700.gada uz ērģeļu luktas saglabājušies 12 eļļas gleznojumi ar svēto apustuļu portretiem un to vārdiem. Kanceles un ērģeles luktas greznojumi vairākus simtus gadu pastāvēšanas laikā izbalējuši un tiem vajadzīga restaurācija. 1891.gadā Ērberģes luterāņu baznīcā uzstāda jaunas ērģeles, kas pirktas par 1200 krievu zelta rubļiem. Ērģeles būvējis viens no pirmajiem latviešu ērģeļbūves slavenākajiem meistariem Mārtiņš Krēsliņš Jēkabpilī. Tās ir divu manuāļu un 11 reģistru ērģeles ar 600 stabulēm, un tas nozīmē - plaša un daudzveidīga skanējuma instruments. 1929.gadā novadnieks, Rīgas pulksteņu tirgotājs Roberts Valdmanis dāvināja baznīcai pudu smagu bronzas zvanu. Iesvētīšanas ceremoniju izpildīja mācītājs Teriņš un vietējais draudzes mācītājs A.Kiršteins. No Rīgas piedalījās bīskaps Irbe.

1955.g. Ērberģes baznīca cieta no vandālisma. Divi piedzērušies ērberģieši pilnīgi iznīcināja seno altārgleznu „Jēzus svētī bērniņus”, salauza 2 koka svečturus, 2 metāla lukturus, kanceles jumtiņu, kāpnes un grīdu, 4 solus, ērģeļu soliņu, sadedzināja unikālas baznīcas grāmatas. Vainīgos sodīja ar 3 gadiem cietumā. Kara laikos un pēc kariem arī ērģeles bija stipri bojātas: no 600 stabulēm 300 bija bojātas. Tās 2000.gadā daļēji izremontēja. 1996. un 2003.gadā baznīca izremontēta ar pagasta, paju sabiedrības „Ērberģe”, daudzu mazzalviešu un Zviedrijā dzīvojošo tautiešu palīdzību. 2004. gadā baznīcai uzlika jaunu jumtu par pagasta iedzīvotāju saziedotajiem un Mazzalves pagasta piešķirtajiem līdzekļiem.

Adrese: Neretas novads, Mazzalves pagasts, Ērberģe