03.05.17

Sērenes pamatskola

                                             (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                       (Fotografēts 2020.gadā, V.S. foto)

 

Tā bijusi Sērenes pamatskola, pēc tam palīgskola, kur 1979.gada aukstā decembra nogalē izcēlās ugunsgrēks. Nu jau ilgāku laiku te ir dzīvokļi, kur katrs par savu stūrīti rūpējas jeb nerūpējas. Ēka uzreiz pamanāma, jo atrodas vietā, kurā nemaz nevar sagaidīt tādu pamatīgu mūra celtni.

1929.gada izdevumā “Mūsu nākotne” minēts, ka 1929.gada oktobrī skola svinēja 50 gadu jubileju.

1924.gada “Jēkabpils vēstis” raksta rakstu “Reliģijas dīvainības” -  Sērenes pamatskolā luterticīgiem bērniem ticības mācību pasniedz skolotājs J. Auziņš, kurš pats ir pareizticīgs. Jājautā tiem, kam par to būtu jāzina, ar ko tas izskaidrojams un vai tas ir pielaižams?


1926.gada (gads, kad ēka atjaunota no drupām) “Ārpusskolas izglītība” raksta: “Man, kopā ar letoru-vēsturnieku M. Stepermaņa kungu, piekrita brauciens, sākot ar Skrīveru pamatskolu, tālāk uz Jaunjelgavu, tad Sērenes, Seces, Sēlpils-Vīgantu un Sēlpils 2. pk. pamatskolu, gar skaisto, bet kara galīgi nopostīto Daugavas krastu. Neskatoties uz briesmīgajiem postījumiem, vietējos iedzīvotājos vērojams darba prieks un gaišs skats nākotnē, par ko jo spilgtu liecību dod, piem., staltais uz drupām celtais Sērenes pamatskolas nams, kas liek ticēt, ka reiz tiks izlabotas mūsdienu „modernā cilvēka" kļūdas.

Savukārt “Brīvā zeme” 1938.gadā raksta: “Ja jūsu ceļš kādreiz aizlokās gar Daugavu līdz Jaunjelgavai, tad iegriežaties arī Sērenes sešklasu pamatskolā un jūs redzēsiet, ka ne tikai Rīgā, bet arī 70 kilometrus aiz tās, tagad ir skola, kuras bibliotēkā jau 1500 grāmatu. 1926.gadā uzsākot darbu, skolai nebija ne grāmatu, ne mācības līdzekļu.  Skolas pārzinis stāsta: «Tagad grāmatu tik daudz, ka varējām tās sadalīt divās daļās: ar vieglāku lasāmu vielu — zemākām klasēm, ar nopietnāku saturu — vecākiem skolniekiem. Draudzīgais aicinājums mums devis 200 grāmatu un mikroskopu, ko dāvinājis bijušais audzēknis.»


Adrese: Jaunjelgavas novads, Sērenes pagasts, "Ainavas"