29.04.17

Pētermuižas skola (Pētera skola,Taurkalnes 7-gadīgā, Valles 8-gadīgā)


                                

                                    (Fotografēts 2017.gadā, Līgas Landsbergas foto un 19.gs. foto)


                                                                      (Fotografēts 2019.gadā, V.S. foto)
 


Skola celta 18.gadsimtā kā liels divstāvu nams senā parkā. Ēka bijusi cēla, izskatās pēc pils vai kārtīgas muižas dzīvojamās ēkas. Galu fasādēs augstvērtīgi akmens kalumi, no kuriem viens sabojāts, padomju okupācijas laikā pusi no tā brutāli nocērtot un izveidojot nekam nederīgas durvis. Pamesta. Apkārt skolai vēl joprojām mētājas padomju okupācijas gados brutāli izrautie koka logu rāmji, durvis, lai tos nomainītu ar stikla blokiem, kādus tolaik lika pirtīs logos.
Atklāta 1878. gadā, skola darbojusies līdz 1964. gadam. Šajā laikā apkārtnē vienīgā skola, Vallē skola nav bijusi. Augšā skolas bēniņu stāvā dzīvoja skolas direktors Iskrovs ar ģimeni - sievu un diviem dēliem. Ļoti inteliģenti cilvēki. Pretējā galā dzīvoja kāda skolotāja. Skolai blakus esošajā ēkā bija internāts, dabmācības kabineti. To atveda kā guļbūvi ar baļķu ragavām. Augšā bija internāts. Pa labi meitenēm, pa kreisi zēniem. Lejā pa labi bija dzīvoklis.Tur dzīvoja skolas pavāre, uzvārds bija Gražule, ar divām meitām. Kreisajā pusē bija kokapstrādes darbnīca. 1969.gadā šajā ēkā kāds vēl dzīvoja, bet pati skolas ēka jau tad izskatījusies nožēlojami. Arī sporta laukums un mācību izmēģinājumu lauciņi bijuši aizauguši.
Vēlāk ēka tikusi pārbūvēta un īslaicīgi izmantota kā tekstilrūpniecības fabrikas “8.marts” ēka. 1978.gada “Cīņā” rakstīja: “Kāds Rīgas fabriķis pārbūvēja Pētermuižas veco skoliņu. šķiedās ar materiāliem un naudu bez jēgas un aprēķina.”
1975.gada 1.oktobra izdevums “Brīvība” (to izdeva Stokholmā) raksta: “Viens no nesakārtotības piemēriem: Pētermuižas skola. Tur kādreiz bijis skaists parks, puķu dobes, tagad tas viss izbijis, atceras skolotāja Ilga Iskrova: Ēka nodota tekstilkombinātam „Astotais marts", kas tur iekārto filiāli. Nu jau trīs gadus ilgst būvdarbi, un galu tiem neredz. Var runāt par iesaldētiem līdzekļiem, mašīnām, kas rūs ārpusē, un apšaubāmo lietderību iekārtot cehu šādā nostūrī, kur nav brīva darbaspēka. Bet ir arī cits aspekts: šo kliedzošo nesaimnieciskumu savām acīm ir skatījuši vai to zin no nostāstiem visi Valles iedzīvotāji. Nevienam vien šādi fakti veido uzskatu, ka nevīžība, nekārtība ir norma. Jā, diemžēl tā ir norma, padomju varas tipiska pazīme un nenovēršama saimnieciskā dzīvē.”
Skolā mācījies arī operdziedātājs Ādolfs Kaktiņš (1885-1965). “Latvijas Kultūrkapitāla fonds atbalstīja biedrības "Laikmets" projektu izveidot amatu apmācības centru ar seno būvdetaļu glabātuvi Valles pagasta Pētermuižas skolā”, tā raksta 19.10. 2006. laikraksts "Staburags". Tā nu šīs būvdetaļas te "glabājas" zem klajas debess, nevienam nevajadzīgas. Arī skolas iekštelpās tās bijušas sakrautas. Bet vai vēl ir? Vājprātīgs nesaimnieciskums!
 
Adrese: Vecumnieku novads, Valles pagasts, Pētermuiža