20.10.16

Gricgales muiža (Gritzgaln)                                     (Fotografēts 2016.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Muiža minēta jau 14.gadsimtā. Sākotnēji tā atradās Lietuvas teritorijā, tad tika nopostīta par muižas īpašnieka nepaklausību Polijas karalim. Tagadējo muižu sācis celts Kristofors Korfs 1750.gadā.  Pēc agrārās reformas muižas pils tika piešķirta Mežu departamentam. Virsmežniecības atradās Saukā, bet 1.iecirknis – Gricgalē.
No koka celtajā muižā bija saglabājušies unikāli 18.gadsimta otrās puses interjera elementi – koka kāpnes, baroka krāsnis. Vēl pavisam nesen visas muižas ēkas apdzīvojuši vietējie iedzīvotāji, bet tad Gricgalē saceltas vairākstāvu barakas un iedzīvotāji aiztrenkti uz tām. Nu tur izskatās kā – atvainojos! – Šanhajā, kur vienā kvadrātmetrā saspiestas vairākas ģimenes ar visām televizoru antenām un neskaitāmajiem veļas striķiem. Bet muižas ēkas, kur visapkārt gan lielie koki, gan plašums, gan vietas mazdārziņiem un kūtiņām, nu pamestas, tukšas un izlaupītas... Tur netraucēti skan vienīgi aizrautīgas putnu balsis. (teksts, nejauši atrasts internetā)
Šobrīd muižas koka kungu māja nopostīta pavisam. It kā pārdota būvmateriāliem, jo to glābt vairs neesot bijis iespējams. 2012.gadā ēkai vēl bija jumts, pēc tam jumts pazuda un caur to rēgojās pamatīgs manteļskurstenis, tagad tas arī nobrucis. Adrese:  Neretas novads, Pilskalnes pagasts, Gricgale