01.05.16

Lapskalna muiža (Lapskaln)


                                                   (Fotografēts 2016.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                        (20.gadsimta sākuma foto)

Lapskalni ir liela apkaime Jelgavas ziemeļos, kuras pašā vidū kādreiz gadsimtiem ilgi ir pastāvējusi latviski nosauktā Lapskalna muiža. No laukiem par pilsētu Lapskalni ir tapuši diezgan nesen, kad šeit ir izveidojušies blokmājas, mazdārziņi, lidlauks, bet vēl joprojām liela daļa apkaimes ir zaļa un mežonīga. (http://jelgavas-ielas.lv/apkaimes/)
1875.gadā to nomāja zemnieks Bergmanis.

1937.gada “Zemgales  balss” raksta: “Ejot pa Uzvaras ielu un nokļūstot uz Slokas ceļa, nonākam pie liela laukuma ceļa kreisajā pusē, kur šovasar izveidos Jelgavas aerodromu. Aerodromam līdzās, pilsētas pusē, redzama pilsētas pašvaldībai piederošā Lapskalnu muiža, ko centīgi apsaimnieko agr. N. Bluķis. Muižas ražojumus izlieto pašvaldības patversmju u. c.vajadzībām, kā arī pārdod tirgū.
 
1937.gadā Jelgavas pilsētas valde nolēma Lapskalna muižu turpmāk nosaukt par Jelgavas pilsētas Lapskalna piensaimniecību. Ap šo laiku arī Jelgavas pilsētas valde no Lapskalna muižas zemes ziedoja Jelgavas aeroklubam vajadzīgo 50 ha (citur minēti 20 ha) laukumu aerodroma izbūvei un arī līdzekļus pirmajiem izbūves darbiem.
Vēlāk lidlauks pārgāja padomju okupācijas armijas īpašumā , kad saudzēts netika nekas. Fotogrāfijā redzamās ēkas paliekas bijušas armijas klubs, bet izskatās, ka būvēts no senajiem (varbūt pat nojauktas muižas jeb karā nopostītās Jelgavas) ķieģeļiem. Ap ēkas paliekām saglabājušies daži seni koki.

Adrese: Jelgava, Meiju ceļš, bijušā lidlauka teritorija