02.03.16

Nītaures ūdensdzirnavas

                                           (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)                                                                 (Fotografēts 2020.gadā, V.S. foto)
 


Nītaure kā vēsturiska vieta tiek minēta jau 13. gadsimtā, kad šeit savai apmetnei un pilij vietu izvēlas Vācu ordeņa mestrs Nordeks. Pie Nītaures pils esošais ciems tika nopostīts 17. gadsimtā, un tikai 19. gadsimtā tas tika atjaunots kā tirgus vieta vairāku lielceļu krustceļos. 1897. gadā Nītaurē bija 36 mājas un 560 iedzīvotāji. 19. gadsimta 30-os gados Nītaure bija turīgs un apdzīvots pagasts ar aktīvu sabiedrisko dzīvi, bet 1949. gadā pagastu likvidēja. Pagasta statusu Nītaurei atjauno tikai 1990.gadā. Saglabājusies Nītaures dzirnavu ēka, kura būvēta 19.gadsimta beigās un 2006.gadā pārbūvēta par viesu namu. Viesu nama kompleksā ietilpst arī sena no Jēkabpils novada atvesta klēts, kas pārveidota par pirti.
Sena teika stāsta, ka šīs vietas tuvumā augusi egle, no kuras taurētājs vērojis apkārtni un ziņojis par ienaidnieka tuvošanos. Reiz viņš aizsnaudies un taure izslīdējusi no rokām. Atmodies ieraudzījis ienaidnieku jau pavisam tuvu, bet taures nav... Iekliedzies „Nicht taur”! Tā arī radies Nītaures nosaukums. 

Adrese: Amatas novads, Nītaures pagasts, Nītaure