29.12.15

Nurmižu muiža (Nurmis)                                        (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                               (2020.gada foto)

                                                                              (Muižas pils senāk)                                            

Nurmižu muiža atrodas Siguldas novadā starp Siguldu un Līgatni. Tā celta 1795. gadā, lai aizvietu novecojušo koka mitekli, kas sen vairs neatbilda muižnieku prasībām. Nurmižu muiža piederēja Duntenu dzimtai. Dunteniem piederēja arī Sējas, Grāves un Dūjas muiža, kā arī īpašumi Igaunijā. Tā bija viena no 18. gadsimta modernākajām Vidzemes celtnēm. Centrālā būve, kas caur zemiem pusloka korpusiem savienoti ar nelieliem divstāvu paviljoniem aizgūti no romiešu villu paraugiem. Sākumā dzīvošanai piemērota bija tikai muižas centrālā daļa, bet dzīvojamo telpu trūkums spieda arī sānu korpusus pielāgot dzīvošanai.
Nurmižu muižas jaunie staļļi ir viena no senākajām Latvijas ampīra celtnēm. Muižā tika uzcelta arī oranžērija (skaista klasicisma celtne), kuras celtniecībā izmantots dabīgais šūnakmens. Georgs Veinfolds fon Duntens mira 1845. gadā. Muižu mantoja viņa brāļadēls Vilhelms Duntens. Par muižas pēdējo īpašnieku kļuva Reinhards fon Dālvigs, kas 1901. gadā saņēma Krievijas senāta atļauju pievienot savam uzvārdam fon Duntenu uzvārdu un titulu.
20. gadsimta 20-to gadu sākumā muižā tika ierīkota lauksaimniecības skola. Tas paglāba muižu no iznīcības. Kungu māja tika atjaunota, tika uzlikts jauns kārniņu jumts. Oranžērija tika pārtaisīta par putnu un cūku paraugkūti. Muiža tika nopostīta 1944. gadā kara darbības rezultātā. Pēc tam no muižas gandrīz nekas nav saglabājies. Oranžērija ir pārbūvēta un nolaista. No muižas ēkas pāri palicis ir tikai kreisais korpuss, kas atrodas uz sabrukšanas robežas. Upītes krastā redzams arī brūzis un kādreiz skaistie, bet tagad postītie un pārbūvētie staļļi. 


Adrese: Siguldas novads, Siguldas pagasts, Nurmiži