30.12.15

Mālpils muiža (Lemburg)


                                            (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                  (Fotografēts 2020.gadā, V.S. foto) 


                                                        (Fotografēts 2024.gadā, V.S. foto)18.gadsimta otrajā pusē Vittes muižas īpašnieks landrāts Gustavs Vilhelms fon Taube savieno Vittes muižu ar Mālpils muižu, un no tā laika tās paliek apvienotas. Ar viņa pārvaldīšanas laiku sākas muižas centra apbūve. Mālpils muižas kungu māja celta 1760.gadā. Šīs ēkas cēlājam baronam Taubem parkā uzstādīts piemiņas obelisks. 1905.gadā muižu nodedzina un toreizējais muižas barons Aleksandrs fon Grote atjaunoja ēku pēc Vilhelma Ludviga Bokslafa projekta neoklasicisma stilā ar barokāliem elementiem. Tādu mēs to redzam arī šodien. Muiža līdz par 1920.gada muižu atsavināšanai atradās Grotu dzimtas īpašumā. 1920.gada muižā bija izmitināta Mālpils sešklasīgā pamatskola, bet 1929.gadā „Kungu māja" tika nodota Latvijas Nacionālo atvaļināto karavīru biedrībai. Īpašums ieguva jaunu nosaukumu „Lāčplēši". Biedrība tomēr nespēja uzturēt tādu ēku, tādēļ to 1935.gadā par 20000 latiem pārdeva mālpilietim Teodoram Kerselim. 1940.gadā muižu nacionalizēja. 1949.gadā muižas ēkā uz mājturības tehnikuma bāzes tika atvērts Hidromeliorācijas un celtniecības tehnikums (līdz 1965.gadam), vēlāk te tika izvietota sovhoza administrācija (1965.-1981.). No 1966.gada līdz 2002.gadam muižā atradās Mālpils Zemkopības un meliorācijas muzejs. 1992.gadā muiža tika atdota Teodora Kerseļa mantiniekam Andrim Kerselim.
2003.gada janvārī kungu māju iegādājas Aldis Plaudis. Pēc īpašuma iegādes sākās tehnisko projektu izstrāde visām muižas kompleksā ietilpstošajām ēkām - kungu mājai, dārza mājai, stallim - vāgūzim, klēts mājai. Tagad tas ir restaurēts un atguvis savu krāšņumu. 2008.gadā kungu namā ierīkota luksuss klases viesnīca.

Aiz kungu nama atrodas 22ha plašs ainavu parks, kurā atrodas vairāki dīķi. Sākotnēji parka teritorija bijusi mazāka par esošo un parks apjozts ar laukakmeņu mūri, kura atliekas vēl šodien pamanāmas. Parkā aug ap 150 gadu veci koki (ozoli, liepas, oši u.c.).
Muižas pilī var apskatīt atjaunotus vecos kamīnus un podiņu krāsnis, tumšos ozolkoka paneļu griestus, atjaunotu svinību zāļu zvaigžņu parketu, ozolkoka kāpnes. Muižas interjers papildināts ar antīkām klasicisma un bīdermeijera stila mēbelēm: kumodēm, krēsliem, dīvāniem un spoguļiem, latviešu vecmeistaru gleznām, vēsturisku klavesīnu, svečturiem un citām vērtīgām greznumlietām.

Adrese: Mālpils, Pils iela 6