15.06.15

Kaucmindes muiža (Kauzmünde)


                                             (Fotografēts 2013.gadā, Līgas Landsbergas foto)
                                             (Fotografēts 2016.gadā, Līgas Landsbergas foto)
                                                     (Fotografēts 2019.gadā, V.S. foto)                                             (Fotografēts 2020.gadā, Līgas Landsbergas foto)
                         (Foto no 2023.gada jūlija "Zemgales ziņām", kur tiek pavēstīts, ka muižai atkal jauns pārpircējs)
 


Pašreizējā muiža veidojusies pakāpeniski apvienojoties vairākiem zemes īpašumiem. Pēc tradīcijas Kaucmindes pirmsākumi tiek saistīti ar 1469. gadu, kad ordeņa mestrs Johans fon Mangdens-Osthofs izlēņojis Andreasam Ksaveram zemes gabalu, kas atrodas pašreizējās muižas zemēs. 1527. gadā mestrs Volters fon Pletenbergs izlēņoja vēlākās Kauces muižas zemes gabalu, kas saukts Ibittenland, Tomasam Benekenam. 17. gs. Kaucminde pievienota Īslīcei un līdz 18. gs. beigām šiem īpašumiem pievienoja Ezeres, Dzirkalnes un Jauno muižu. 18. gadsimta beigās Kaucminde kļuva par galveno muižu. No 16. gadsimta sākuma līdz 1753. gadam Kaucmindes un pārējo muižu īpašnieki bija fon Šultes dzimta. 1753. gadā Īslīci un Kaucmindi nopirka E. J. fon Šepings. 18. gadsimta vidū viņa meita apprecējās ar Krievijas armijas majoru baronu Pēteri fon der Pālenu un līdz 1920. gadam agrārreformai muiža bija fon Pālena dzimtas īpašums. Pils kopā ar stalli un klēti būvēta ap 1780. gadu agrīnā klasicisma stilā, domājams, pēc arhitekta S. Jensena projekta. Laidars un kalpotāju ēkas uzbūvētas kompleksa vienā malā pie ceļa. Pili ar apkārtējām ēkām vienotā pusloka būvapjomā apvienoja 1909.-1912. gadā pēc L. Reinīra projekta, uzbūvējot caurbrauktuves starp ēkām. 20. gadsimta 20.-30. gados pilī izvietota mājturības skola. Saglabājusies sākotnējā interjeru apdare - sienu paneļi, durvis, griestu dzegas. Pie pils ir divi dārzi: viens regulārais dārzs, ko veidojis dārznieks K. Savickis 1780.gados, bet otrs ir ainavu parks, kas veidots laika posmā no 19. gs. sākuma līdz 19. gs. vidum un aptver Kauces upītes gravu.

Šobrīd tādu popularitāti ieguvusī muiža ir uz sabrukšanas robežas. Nevienu vairs nerūp šīs Zemgales pērles liktenis.

No 2014.gada intervijas ar Imantu Lancmani par Kaucmindes pili: “Tā sabruka manā acu priekšā. Es atceros, kad savulaik tur fotografēju, viss bija nevainojami. Un tad izgāja ārā skola, uzbūvēja jaunu ēku, un tad jau pēc kādiem gadiem vairs nebija siju starp pirmo un otru stāvu. Droši vien kādi cilvēki bija izzāģējuši. Tad sāka līt iekšā un viss sāka brukt, un tagad parka pusē kolonnu portiks ir apgāzies, tā nemaz vairs nav. Tā ir gandrīz neglābjama. Interesanti, ka grāfs Pālens bija atbraucis un vienu brīdi gribēja to atjaunot – viņš ir Fiat dibinātāja Anjelli znots. Variet iedomāties, ka nauda viņam bija. Tur iemesls bija atkal cits, bet ļoti tipisks – viņš teica, ka vide ir sabojāta. Pils aleja, kas pa simetrisku asi ved tieši uz pili, padomju laikā tika apbūvēta ar trīsstāvu silikāta ķieģeļu mājām, un tur stāv arī tā briesmīgā jaunā skolas ēka. Proti, muiža ir tāda, ka tai nav iespējams piekļūt, neredzot visu to nejaucību, un tas ir izšķirošais.
 
Atmiņas par Kaucmindes mājturības skolu: http://www.sievietespasaule.lv/personibas/intervijas/aina_klavina_kaucmindes_skola/
2016.gadā ir parādījusies jauna cerība Kaucmindes pilij, jo tai nomainījušies īpašnieki un sākta tās iekonservēšana, lai pēc apmēram 5 gadiem tā būtu atjaunota: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/laika-zoba-skartajai-kaucmindes-muizai-paradas-ceribas-uz-jaunu-sakumu.a178200/?utm_source=twitter&utm_campaign=news&utm_medium=like_button

Ir bijuši vairāki mēģinājumi pili sakopt, sakārtot un atjaunot, tomēr pagaidām tas nav izdevies. Par vērienīgiem plāniem šeit pirms dažiem gadiem paziņoja arī ekspremjers Māris Gailis, kas bija mantojis daļu muižas. Apsvērti arī dažādi plāni izveidot te viesnīcu, kā viens no variantiem minēta arī starptautiska kultūras centra izveide ar koncertzāli, dažādām muzeja ekspozīciju un semināru nodarbību telpām. Ņemot vērā objekta atrašanos pie ūdens krātuvēm, domāts arī par iespēju izveidot SPA centru, rehabilitācijas centru vai pansionātu. Pirms dažiem gadiem muiža par ceturtdaļmiljonu eiro tika izlikta pārdošanā. Pašlaik Kaucminde ir juridisko pakalpojumu sniedzēju uzņēmuma ''Cvir'' īpašums. Šo īpašnieku veikums ir portika jeb ieejas daļas nostiprināšana un mēģinājumi labot jumtu. (www.delfi.lv , 2018)

Adrese: Rundāles novads, Rundāles pagasts, Saulaine