04.06.15

Dižstendes muiža (Groß-Stenden; Lielstendes, Stendes)

                                            (Fotografēts 2014. gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                    (Fotografēts 2020,gadā, V.S. foto, iespējams - brūzis) 

 

                                                          (Fotografēts 2023.gadā)

                                                                       (Senāku gadu foto - stallis)

Dižstendes muiža (piederējusi baronu fon der Brigenu dzimtai) ir viena no tām senajām Latvijas un Talsu novada muižām, kas labi saglabājusies līdz mūsdienām, pateicoties tam, ka vienmēr apdzīvota un uzturēta kārtībā. Kungu māja bija apdzīvota pat līdz 1999. gadam, jo pēc Otrā pasaules kara ēku izmantoja dzīvokļiem. Senākā muižas kompleksa ēka celta 16. gadsimta sākumā. Jaunā muižas kungu māja (pils) celta 18. gadsimta beigās un pārbūvēta 19. gadsimta sākumā. Pretī pilij atrodas viens no labākajiem klasicisma stilā būvētajiem saimniecisko ēku kompleksiem Kurzemē - 1820. gadā celtā ratnīca ar saimniecības ēkām. Muižas apbūvē ietilpst arī vairākas kalpu dzīvojamās ēkas, staļļi, laidars, klēts.

Pilī atrodas Stendes selekcijas un izmēģinājumu stacija (Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts), kas dibināta 1922. gadā uz nacionalizētās Stendes muižas bāzes. Pirmais stacijas vadītājs un zinātniskā darba organizators vairāk kā 20 gadus bija agr. Jānis Lielmanis - agronoms un praktiskās selekcijas pamatlicējs Latvijā. Pie ēkas ir arī viņam veltīts piemineklis. Muižas parkā aug Latvijā augstākais ozols - 36 metri.
Muižas centra senākā daļa ir 16. gadsimtā būvētas nocietinātas pils daļa, tautā saukta par Veco pili. Zem tās ir neliela pagraba velve. Pagrabā redzamas ieejas ailas, kur lejup ved mūrēti pakāpieni, bet tālāk viss ir aizgruvis. 

Adrese: Talsu novads, Lībagu pagasts, Dižstende