31.05.15

Esena muiža (Essenhof)

                                            (Fotografēts 2014. gadā, Līgas Landsbergas foto)


Lauku īpašumu pie Spilves 1615.gadā iegādājās rātskungs Kaspars Drēlings. Dzimtas pēcnācēja Ģertrūde Drēlinga apprecējās ar rātskungu Andreasu Gotānu un šeit ierīkoto muižiņu sāka dēvēt par Gotāna muižiņu.
Muižiņu mantoja abu dēls rātskungs Pauls Gotāns - viņš 1774.gadā to pārdeva māsasvīram Imanuelam Justam Esenam, Doma un Pētera draudžu mācītājam. Viņš bija arī kolekcionārs, kuru 1777.-1778.gada ceļojuma laikā apmeklēja arī Berlīnes akadēmiķis J.Bernulli, kurš Esena kolekcijā redzēja retas, aizliegtas grāmatas, Voltēra, Didro, Lavātera, Zulcera vēstules.
Šajā laikā, 18.gadsimta otrajā pusē, muižu jau dēvēja par Esena muižu un šādi to dēvēja vēl līdz 19.gadsimta otrajai pusei, kad tā bija krievu tirgotāja Popova atraitnes īpašums, kas īpašumā palika līdz 1940.gadam.
Visas savas pastāvēšanas laikā muižai bijuši vairāki nosaukumi - Lielā muiža, Spilves muiža, Gotāna muiža, Gūtiņmuiža, Gothanshof, Essenhof, Drelings Hof.
Vēl pirms dažiem gadiem muižiņas ēka bija apdzīvota, bet 2014. gadā, kad beidzot to apmeklēju, redzēju, ka tur bijis ugunsgrēks un ēka ir katastrofālā stāvoklī. Nebrīnītos, ja tās tur tagad vispār vairs nav. Šķiet, ka ēkai nav pat konkrētas adreses, jo tā atrodas aizaugušu pļavu, brikšņu, pamestu mazdārziņu vidū, pavisam tuvu pie Spilves lidlauka.
Vēlāk tā tiešām nodega pavisam (jeb to nodedzināja).
Kopš 2018.gada jūnija tur iekārtota liela atpūtas vieta ar ūdenskrātuvēm, dārziem, pastaigu takām - Esena dārzi.

Adrese: Rīgas, Dzirciema ielas pats tālākais gals