(1945.gada foto)
(Fotografēts 2025.gadā, Līgas Landsbergas foto)
(Fotografēts 2024.gadā, V.S. foto)
(Fotografēts 2025.gadā, Līgas Landsbergas foto)
Baznīcas sākotnējais celšanas laiks ir 1670. gads. Lestenes baznīca būvēta ļoti vienkāršās formās ar gludi apmestām sienām zem stāvā kārniņu jumta un masīvu, kvadrātveida torni rietumu galā. No citiem Kurzemes lauku dievnamiem tā atšķiras ar visai iespaidīgiem izmēriem un lielajiem, gotiski spraišļotajiem logiem. Celtnes dominante bija tās torņa smaile, kas, ja tic teikām, sava augstuma dēļ spējusi maldināt pat jūrasbraucējus.
Pretstatā baznīcas skarbajai ārienei, tās interjers bija pārsteidzoši grezns. Baznīcas interjers Latvijas mākslas vēsturē iegājis kā izcilākais baroka laikmeta kokgriezumu ansamblis, kura autors bijis Ventspils koktēlnieks Nikolajs Sefrenss juniors. Baznīcas iekārtas unikalitāte izpaudās ne vien kokgriezumu kvalitātē, bet īpaši tajā apstāklī, ka visi iekārtas priekšmeti izgatavoti vienlaikus ar celtnes iekštelpas apdari. Salīdzinot ar citām Latvijas baznīcām, kuru iekārtas komplektētas galvenokārt pakāpeniski atsevišķu dāvinājumu ceļā, šī ir viena no nedaudzajām, kas veidota jau kā stilistiski vienots, nobeigts ansamblis.
Par traģisku pagrieziena brīdi baznīcas vēsturē kļuva 1945.gads, kad izdega dievnama tornis un artilērijas apšaudē ievērojami tika bojātas pārējās celtnes daļas. Vēl mūsdienās tās sienās redzamas šāviņu atstātās pēdas. 1961.gadā Lestenes draudzei aizliedza turpmāk noturēt dievkalpojumus un tā savu darbību varēja atjaunot tikai 1999.gadā. Pamestajā celtnē sākās nesodīta iekārtas izdemolēšana un izvazāšana, bet vēlāk tajā tika iebūvēta kalte un klēts. Neatgriezeniski sapostītā iekārta savukārt tika demontēta un pārvesta uz Tukuma, vēlāk Rundāles pils muzeju. Baznīca kā vienots kultūrvēstures un mākslas ansamblis beidza pastāvēt.
No 2011.gada uzsākta aktīva baznīcas atjaunošana. Pamazām tās iekārtojums atgūst savu agrāko izskatu.
2023.gada 27. maijā pie Lestenes baznīcas tika atklāta piemiņas zīme pagastā dzimušajam ievērojamajam latviešu domātājam, teologam, mācītājam, filozofam un vēsturniekam Haraldam Biezajam. Atklāšanas notikumā piedalījās arī piemiņas zīmes autors Jānis Strupulis.
Adrese: Tukuma novads, Lestenes pagasts (koordinātes - 56.772887, 23.137866 )