01.06.24

Jelgavas pionieru nams

 

                                         (Nams, kas atradies vēlāk uzbūvētā pionieru nama vietā) 


                                              (Fotografēts 2024.gadā, Līgas Landsbergas foto)

 

Šim rakstam lieku virsrakstu „Jelgavas pionieru nams”, jo vietnē jelgava.lv ir teikts, ka ēka ir uzbūvēta padomju okupācijas gados kā pionieru nams. Precīzāk – 1958.gadā. Tāda informācija atrodama 1958.gada laikrakstos. Ēka esot būvēta uz vecās, tajā vietā bijušās ēkas pamatiem. Tomēr pie atjaunotā nama ir pielikta plāksne, ka 1919.gadā no šī nama pulkvedis Kalpaks devis pirmo pavēli savam bataljonam. Ja nams celts padomju okupācijas laikā, tad pilnīgi noteikti Kalpaks nevarēja dot pavēli no šī nama. Ja viņš pavēli devis no kāda nama, kas atradies šajā vietā, tad tā arī vajadzēja uz plāksnes rakstīt.

Tālāk publicēju informāciju no vietnes jelgava.lv: „Nams Pasta ielā 32 ir celts pēc otrā pasaules kara un atrodas ļoti vēsturiskā vietā. Kāds vecs Jelgavas pilsētas plāns no 1859. gada rāda, ka tagadējā Raiņa parka vietā ir pastāvējis dārzs, ko sauca tā toreizējā īpašnieka vārdā – par Paula dārzu. Karlam Pauli tur bija savs uzņēmums – alusdarītava ar pie tā izveidotu publisko dārzu, pastaigu celiņiem, bumbotavu, paviljonu ar atspirdzinošiem dzērieniem.

Pie dārza (Pasta ielas pusē) bija divas divstāvu mūra ēkas, no kurām vienā bija paliela zāle saviesīgu pasākumu rīkošanai.

Ar laiku mainījās īpašuma saimnieki un plāni, bet parks palika arī turpmāk iecienīta jelgavnieku atpūtas vieta. Ap 1870. gadu šo īpašumu nopirka Širkenhēfers, kurš samazināja dārzu, un ar tirgotāja Martinelli atbalstu atvēra restorānu ar verandām, vasaras un ziemas skatuvi. Tur tika rīkotas tam laikam liela mēroga teātra izrādes un koncerti.

19. gadsimta 80. gados Paula dārzā zemi nopirka Jelgavas krievu saviesīgā biedrība „Kružok”, kas tur nolēma uzcelt savu biedrības namu. Biedrības „Kružok” namu Pirmā pasaules kara laikā vācu armija izmantoja kā karavīru mītni.

Latvijas brīvības cīņu laikā 1919. gadā namu dažas dienas kā savu mītni izmantoja latviešu karavīri Oskara Kalpaka vadībā, atkāpjoties no Rīgas uz Liepāju.

Pēc pirmā pasaules kara namu izmantoja dažādiem sabiedriskiem pasākumiem Jelgavas latviešu sabiedriskās organizācijas, bet 1934. gadā nams tiek nodots aizsargu organizācijai un pārdēvēts par „Zemgales klubu”. Otrā pasaules kara laikā – 1944.gadā, nams tika nopostīts un pēc kara vairs netika atjaunots”.

1958.gadā šajā vietā tiek uzcelts nams speciāli pionieru lietošanai – Jelgavas pionieru un skolēnu nams. 1989. gadā pionieru nama vietā izveidoja jaunatnes namu „Junda”. 1992.gadā to pārdēvēja par estētikas skolu „Junda”, bet 1995.gadā tas ieguva nosaukumu - Jelgavas bērnu un jauniešu centrs „Junda”. Kad „Junda” pārcēlās uz jaunām telpām, nams palika tukšs un to sāka atjaunot, lai tajā izvietotu Jelgavas dzimtsarakstu biroju. Namu pēc rekonstrukcijas un piebūves uzbūvēšanas atklāja 2024.gada maijā.

 

Adrese: Jelgava, Pasta iela 32